Magyarországon is lesz "rossz bank"?

Vezető európai uniós országok is tervezik úgynevezett "rossz bankok", azaz olyan pénzintézetek létrehozását, amelyek állami pénzből megvásárolnák a fontosabb bankoktól az elértéktelenedett eszközöket, és segítenének fellendíteni a megtorpant bankközi hitelezést - jelezte hétfőn Joaquín Almunia, az Európai Bizottság pénzügyi felelőse.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

 A nemzetközi pénzügyi válság során a bankok egymás közti hitelező tevékenysége elsősorban a bizalom hiánya miatt csappant meg, az viszont várhatóan csak azt követően tér vissza, ha az intézeteket megtisztítják az értéktelen tulajdontól - fejtette ki a biztos egy madridi tanácskozáson Brüsszelbe eljutott hírek szerint. Az Európai Központi Bank egy illetékese ezzel egy időben azt jelezte, hogy a brüsszeli bizottsággal már dolgoznak azokon az iránymutatásokon, amelyek alapján a kormányok segíthetnek a problematikus kölcsönökkel küzdő pénzintézeteknek. Ő is megemlítette, hogy az iránymutatások kitérnek a "rossz bankokkal" kapcsolatos elképzelésekre is.

A "rossz bankok" ötlete - amely elsőként az Egyesült Államokban vetődött fel - abból indul ki, hogy a nemzetközi pénzügyi válság terjedésének alapproblémája az értéktelen eszközök és jelzálogtulajdonok beszámítása a bankok tőkemérlegeibe. A minden bizonnyal állami tulajdonú "rossz bank" küldetése lenne ezek átvétele, felvásárlása, és így visszaállhatna a bizalom a pénzügyi rendszerben. Almunia mindazonáltal azt is jelezte, hogy olyan rendszer nem hozható létre, amelynek az adófizetők a vesztesei. A "rossz bankoknál" is biztosítani kell tehát a hatékony működést - szögezte le.

Mint a biztos elmondta, az uniós tagállamok közül Németország, Nagy-Britannia és Hollandia is jelezte már, hogy "rossz bank" létrehozását fontolgatja. Úgy vélte azonban, más tagországokban is fel fog merülni ez a lehetőség, és mindenképpen szükség lesz uniós szintű egyeztetésre is. Joaquín Almunia azt is kifejtette, hogy nem tartja járható útnak a sorozatos állami beavatkozások módszerét a pénzpiacon, mint ahogy a túlméretezett kamatcsökkentést sem. Ezek ugyanis szerinte újabb válságok alapjait vethetik meg.

Brüsszelben Neelie Kroes versenyügyi biztos szóvivője is megerősítette hétfőn, hogy az Európai Bizottság, az EKB és a tagországok között egyeztetés folyik arról, milyen megoldást találjanak az értéktelen banktulajdon problémájára.

Véleményvezér

Kitört a háború Magyar Péter és Gulyás Gergely között

Kitört a háború Magyar Péter és Gulyás Gergely között 

A közélet újabb mélypontjához értünk, persze keresztény szellemben.
Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem?

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem? 

A pedofília terjedése új kérdéseket vet fel.
Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában 

Csehországban nemrégiben orosz ügynökök próbálták meg hatástalanítani vasúti jelzőrendszereket.
Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben

Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben 

Ismétlés a tudás anyja, vagy csak köznevetséget okozott a feledékenység.
Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo