Magyarországon is lesz "rossz bank"?

Vezető európai uniós országok is tervezik úgynevezett "rossz bankok", azaz olyan pénzintézetek létrehozását, amelyek állami pénzből megvásárolnák a fontosabb bankoktól az elértéktelenedett eszközöket, és segítenének fellendíteni a megtorpant bankközi hitelezést - jelezte hétfőn Joaquín Almunia, az Európai Bizottság pénzügyi felelőse.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

 A nemzetközi pénzügyi válság során a bankok egymás közti hitelező tevékenysége elsősorban a bizalom hiánya miatt csappant meg, az viszont várhatóan csak azt követően tér vissza, ha az intézeteket megtisztítják az értéktelen tulajdontól - fejtette ki a biztos egy madridi tanácskozáson Brüsszelbe eljutott hírek szerint. Az Európai Központi Bank egy illetékese ezzel egy időben azt jelezte, hogy a brüsszeli bizottsággal már dolgoznak azokon az iránymutatásokon, amelyek alapján a kormányok segíthetnek a problematikus kölcsönökkel küzdő pénzintézeteknek. Ő is megemlítette, hogy az iránymutatások kitérnek a "rossz bankokkal" kapcsolatos elképzelésekre is.

A "rossz bankok" ötlete - amely elsőként az Egyesült Államokban vetődött fel - abból indul ki, hogy a nemzetközi pénzügyi válság terjedésének alapproblémája az értéktelen eszközök és jelzálogtulajdonok beszámítása a bankok tőkemérlegeibe. A minden bizonnyal állami tulajdonú "rossz bank" küldetése lenne ezek átvétele, felvásárlása, és így visszaállhatna a bizalom a pénzügyi rendszerben. Almunia mindazonáltal azt is jelezte, hogy olyan rendszer nem hozható létre, amelynek az adófizetők a vesztesei. A "rossz bankoknál" is biztosítani kell tehát a hatékony működést - szögezte le.

Mint a biztos elmondta, az uniós tagállamok közül Németország, Nagy-Britannia és Hollandia is jelezte már, hogy "rossz bank" létrehozását fontolgatja. Úgy vélte azonban, más tagországokban is fel fog merülni ez a lehetőség, és mindenképpen szükség lesz uniós szintű egyeztetésre is. Joaquín Almunia azt is kifejtette, hogy nem tartja járható útnak a sorozatos állami beavatkozások módszerét a pénzpiacon, mint ahogy a túlméretezett kamatcsökkentést sem. Ezek ugyanis szerinte újabb válságok alapjait vethetik meg.

Brüsszelben Neelie Kroes versenyügyi biztos szóvivője is megerősítette hétfőn, hogy az Európai Bizottság, az EKB és a tagországok között egyeztetés folyik arról, milyen megoldást találjanak az értéktelen banktulajdon problémájára.

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo