Az egyes országok fontosságának növekedésénél Magyarország a listavezető mind gazdasági, mind politikai szempontból. Második helyen Csehország, majd általában a korábbi keleti blokk országai következnek, amelyeknél szintén megelőzi a gazdaság a politikát.
Németország fontosságának további növekedését inkább politikailag tartják lényegesnek, mint gazdaságilag, ahogyan Franciaország és Nagy-Britannia esetében is.
Politika és gazdaság szempontjából nagyjából egyformán várják Olaszország, Svájc és az USA fontosságának növekedését.
Az osztrákok kétharmada járt már Magyarországon. Túlnyomó részük nyaralt nálunk. Ezzel Magyarország a harmadik legnépszerűbb úti céljuk Németország és Olaszország után.
De számottevő azoknak az osztrákoknak az aránya is, akik foglalkozásuk gyakorlása vagy képzés miatt jöttek Magyarországra.
A szimpátia kialakulásában nagy szerepet játszanak a hagyományos beidegződések. Ezek érvényesülnek például Magyarország pozitív megítélésében, állapítja meg a bécsi Fessel-GfK közvéleménykutatása.
De aktuális problémák is befolyásolják a közvélekedést, így például negatív irányban a szomszédok közül Csehország és Szlovákia, továbbá Belgium és Törökország esetében.
A közhangulat lehetséges változásaira a legjobb példa Olaszország, amely a régóta berögződött kedvezőtlen megítélés után a legutóbbi időben a legrokonszenvesebb szomszédos ország lett. Szintén a legutóbbi évek során figyelhető meg fordulat Horvátország és Szlovénia megítélésében, ami jóval kedvezőbb lett a korábbiakhoz képest.
A csatlakozás az Európai Unióhoz a válaszadó osztrákok 52 százaléka szerint bizonyult helyes döntésnek, és csupán 29 százalék gondolja azt, hogy rossz döntés volt. Pozitív véleményt képviselnek nagyobb arányban a férfiak, magasabb iskolai végzettségűek, önálló vállalkozók vagy szabad foglalkozásúak, továbbá vezető beosztású alkalmazottak, és az 50 000 lakosúnál nagyobb városokban élők, beleértve Bécset is.
Az EU-csatlakozás előnyei között legtöbben a gazdasági lehetőségek kibővülését említik, majd sorrendben a nyitott határokat, az Euro bevezetését és a szintén nyitott munkaerőpiacot.
A hátrányoknál legnagyobb arányban az önállóság elvesztését nevezték meg, az EU-ba történő nagy összegű nettó befizetéseket, az átmenő forgalom megnövekedését, valamint a mezőgazdaságot ért negatív hatásokat.
Magyarország jelentősége nőni fog Ausztria számára
Magyarország gazdasági és politikai fontosságának jelentős növekedésére számít az osztrák közvélemény. Ugyanakkor nyugati szomszédaink a számukra kiemelkedően szimpatikus országok közé sorolnak minket, Olaszországgal, Németországgal, Görögországgal és Svájccal együtt - többek között ezt állapította meg a bécsi Fessel-GfK Piackutató Intézet kutatása idén nyáron, 4500 osztrák felnőtt személyes megkérdezésével.
Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?
Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!
2025. július 16. 15:30
Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata
Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen
Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta
Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz
Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben
A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte
Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.