Az “Új Európa” című elemzés 13 európai ország, közte a Cseh Köztársaság, Észtország, Magyarország, Lettország, Litvánia, Lengyelország, Szlovákia és Szlovénia -- melyek jövő évtől csatlakoznak az unióhoz -- valamint Bulgária, Románia és Horvát-, Orosz- és Törökország ingatlanpotenciálját vizsgálva megállapítja: a kiemelt első hely az élénk befektetői tevékenységnek, az ingatlanpiaci tervezések, fejlesztések minőségének, az általános stabilitásnak és piacfejlettségnek, s nem utolsósorban a közelgő EU-csatlakozásnak köszönhető. A sorban utánunk a Cseh Köztársaság, majd Lengyelország következik, melyek az utóbbi években szintén jelentős ingatlanfejlesztéseket, s erőteljes növekedést produkáltak, így a befektetői tőke, illetve a nemzetközi kereskedelem számára is mind vonzóbbá váltak.
Az ingatlanpiac hazai fejlettségi szintjének kialakulását több intézkedés is elősegítette. Ezek közül a jelentés kiemeli – a térség országaihoz képest – viszonylag korán megkezdett, a gazdaság liberalizálására tett lépéseket, az aránylag fejlett kereskedelemi ingatlanok jó infrastrukturális ellátottságát, a privatizáció befejezéséhez való közeledést éppúgy, mint a tulajdonjog védelme érdekében alkotott jogszabályi hátteret. Mindez, valamint a még mindig viszonylag alacsony ingatlanárak, s a külföldi befektetések felé irányuló nyitottság a garancia arra, hogy az ország, ezen belül is a főváros az elkövetkező években is jelentős üzleti-pénzügyi központ marad.
Az üzleti célú ingatlanszektoron belül a kereskedelemmel kapcsolatban elmondható, hogy a legfőbb európai cégek jelen vannak a magyar piacon. A hasonló célú -- a nyugat-európai elvárásoknak megfelelő minőségű -- ingatlanfejlesztések (bevásárlóközpontok, szuper- és hipermarketek) főleg Budapest és környékére koncentrálódnak. S bár ezen a területen 2000. óta a fejlesztések üteme a korábbi évekhez képest valamelyest csökkent, a beruházások nem álltak le: a fejlesztések a nagyobb vidéki városokban folytatódnak.
Az irodák szegmensében a kilencvenes évek óta jelentős mennyiségű modern terület épült fel szintén a fővárosban és környezetében. S bár a kereslet az irodaterületek iránt csökkent az elmúlt évben, a kiemelt helyen lévő, költség-hatékony területek változatlanul vonzóak a bérlők számára. Az előrejelzés szerint az igény az új, korszerű területek iránt ismét felerősödik az elkövetkező egy-két évben, ami a kereslet-kínálat kiegyenlítődését segíti.
Magyarország – a piacelemzők szerint -- központi elhelyezkedése, és az EU-forrásokból finanszírozott legutóbbi infrastrukturális beruházásai, és egyéb ingatlanfejlesztései révén a régió raktározási és logisztikai központjává nőtte ki magát. A modern ipari ingatlanok (elsősorban is logisztikai szolgáltatás iránti) bérlői igények fokozatosan nőttek az elmúlt négy évben, aminek hatására idén is több tízezer négyzetméternyi új terület átadására kerül sor az ingatlanpiac a részterületén.
Magyarország élen az új európai ingatlanpiacok versenyében
Magyarország, bár 11 évbe telik, amíg eléri az EU egy főre jutó GDP-átlagának 75%-át, ingatlanpiaci fejlettségét tekintve első a térség 13 országának sorában. – derül ki egy, a közelmúltban a Cushman&Wakefield Healay&Baker által készített jelentésből.
Véleményvezér

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

50 nap után válaszolt Lázár János a főpolgármesternek Mini-Dubaj ügyében
Szemétfronton már egyetértenek az illetékesek.