Magyarország korruptabb, mint valaha

A Korrupció Érzékelési Index (Corruption Perception Index, CPI) 180 országot és területet rangsorol a közszféra korrupciójának észlelt szintje alapján a nullától (nagyon korrupt) 100-ig (nagyon tiszta) terjedő skálán.

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Csaknem 6,8 milliárd ember él olyan országokban, ahol a korrupciós index pontszáma 50 alatt van. Ez a világ 8 milliárd fős népességének 85 százalékának felel meg.

A hetedik éve Dánia szerezte meg a legmagasabb pontszámot az indexen (90), és szorosan követi Finnország (88) és Szingapúr (84).

A legalacsonyabb pontszámot elért országok többnyire olyan törékeny és konfliktusok által sújtott országokban találhatók, mint Dél-Szudán (8), Szomália (9), Venezuela (10), Szíria (12), Líbia (13), Eritrea (13), Jemen (13) és Egyenlítői-Guinea (13).

A mintában szereplő országok több mint negyede (47) kapta az eddigi legalacsonyabb pontszámot az indexen, köztük Ausztria (67), Banglades (23), Brazília (34), Kuba (41), Franciaország (67), Németország (75), Haiti (16), Magyarország (41), Irán (23), Mexikó (26), Oroszország (22), Dél-Szudán (8), Svájc (10), az Egyesült Államok (65) és Venezuela (10).

Magyarország 2024-ben 41 pontot szerzett, így a 180 országot rangsoroló felmérésben a 2023-as eredményéhez képest 1 pontot veszített, s a globális lista 76. helyéről a 82. helyre csúszott vissza. Hazánk ezzel az eredménnyel az egymást követő harmadik évben lett utolsó az uniós tagállamok között a korrupció tekintetében. Az elmúlt esztendőben sem sikerült érdemi módon orvosolni a jogállamisági problémákat és visszaszorítani a rendszerszintű korrupciót. Magyarország ebből fakadóan – a hatályos európai uniós feltételességi mechanizmus keretében – végleg elveszített 1,04 milliárd eurót az országnak 2021 és 2027 között járó európai uniós felzárkóztatási keretből.

A Transparency International által közzétett 2024-es korrupciós észlelési index (CPI) szerint a globális korrupció szintje továbbra is riasztóan magas, a mérséklésére tett erőfeszítések pedig akadoznak. A jelentés világszerte súlyos korrupciós szintet tárt fel, az országok több mint kétharmada 100-ból 50 alatti pontszámot ért el. Az index globális átlaga nem változott, 43, ami rávilágít a korrupció elleni sürgős fellépés szükségességére.

Véleményvezér

Róka fogta csuka helyzetbe került a kormány

Róka fogta csuka helyzetbe került a kormány 

A főpolgármester jogosan kérdezi, hogy mi lesz a mini-Dubajra szánt 320 milliárd forintos állami támogatással.
Magyarok tüntettek Orbán Viktor barátja ellen

Magyarok tüntettek Orbán Viktor barátja ellen 

Az Orbán-kormány „leigázta” a szlovákiai magyar politikai vezetőket.
Nem hiszi el, ha meglátja, milyen méregdrága nyilvános illemhelyet talált Hadházy Ákos

Nem hiszi el, ha meglátja, milyen méregdrága nyilvános illemhelyet talált Hadházy Ákos 

A független országgyűlési képviselő Szalkszentmárton központjában találta a nem két forintból felhúzott létesítményt.
Magyarország legszegényebb megyéiben a legnagyobb a népességfogyás

Magyarország legszegényebb megyéiben a legnagyobb a népességfogyás 

A kormány gyenge gazdaságpolitikája tükröződik a népességfogyásban.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo