Számos támogatás, kedvezmény nyújthat pénzügyi segítséget az első lakásszerzésben, azonban résen kell lenni, mert eltérő élethelyzetekben más és más lehetőségeket lehet igénybe venni. És még ezzel együtt is könnyen le lehet csúszni egy-egy otthonteremtést segítő állami hozzájárulásról.
A 20-as, 30-as éveikben járó fiataloknak az MNB rendelet alapján elegendő lehet 10 százalék önerőt felmutatniuk az első lakás megvásárlásához.
Első lakásszerzőnek számít a rendelet szerint az a 41. életévét még be nem töltött ügyfél, illetve adóstársak esetén az ügyfelek, akik
- nem rendelkeztek lakásban 50 százalékot elérő tulajdoni hányaddal,
- kizárólag olyan lakástulajdonnal rendelkeztek, amely a tulajdoni hányad mértékétől függetlenül jogszabályon alapuló haszonélvezeti joggal terhelt. Gyakori élethelyzet ugyanis, hogy a szülők átadják lakásukat a gyermeküknek, de fenntartják maguknak a haszonélvezeti jogot. Ilyenkor bár a gyermek a tulajdonos, tulajdonjoga a gyakorlatban formális, a szülők életük végéig használhatják az ingatlant.
10 százalék önerővel az OTP, az Erste, a K&H, a CIB, az UniCredit, a Raiffeisen és az MBH Banknál is lehet lakáshitelt igényelni.
Csok Plusz esetén első közös lakásszerzők azok a házastársak, akik a lakás építésére vagy vásárlására irányuló kölcsönkérelmük benyújtásakor, vagy azt megelőzően Magyarország területén nem rendelkeztek ugyanabban a lakásban mindketten tulajdonjoggal, és erről nyilatkozatot tesznek. Ezek a gyermeket tervező házaspárok a CSOK Plusz feltételek teljesítése esetén 15, 30, vagy 50 millió forintos kamattámogatott hitelre is jogosultak lehetnek, amiből egy legfeljebb 80 millió forintos ingatlan megvásárlására van lehetőségük első lakásként.