„Ezek a vállalatok számos korszerű munkahelyet teremtenek, teljesítményt várnak és cserében támogatást nyújtanak dolgozóiknak. Vagyis minden a legnagyobb rendben van?” – kérdeznek vissza a szerzők. „Sajnos nem: a bérköltség emelkedése meghaladja a várt mértéket. A szakképzett munkaerő hiánya egyre drasztikusabb formában jelentkezik. És ez mind belső eredetű, strukturális probléma. Ezért Magyarország előnye csökken versenytársaihoz képest, és a külföldi vállalatok felülvizsgálják magyarországi szerepvállalásukat.”
Szinte csak címszavakban, az elemzésből a továbbiak derülnek ki: a külföldi érdekeltségű vállalatoknál gyökeret eresztettek a korszerű bérezési rendszerek. A javadalmazást a vezetés egyik eszköznek tekintik és ekként is alkalmazzák. A vállalatok átlagosan a magyar átlagkereset másfélszeresét fizetik munkavállalóiknak. A fizetések az elmúlt évben átlagosan 15 százalékkal emelkedtek, a 2002-es évre pedig mintegy 10 százalékos emelkedést várnak illetve terveznek. A béremelkedés három-négy százalékkal haladja meg az inflációt, ami mértéktartó eredmény és nem veszélyezteti a gazdasági fejlődést.
Sokkal komolyabb veszélyforrást és terhet jelent a vállalatoknak a változatlanul magas járulékos bérköltség. Ez a költségtényező nemzetközi és különösen a környező országok összehasonlításában érzékelhető hátrányává válik Magyarországnak. A magyar államnak csökkentenie kell a vállalatok járulékterheit – szögezi le tanulmány.
Gátolja a beruházásokat a szakemberhiány is. „Drámai mértéket ölt” a szakképzett munkaerő hiánya, és ennek több oka is van. Egyrészről teljes foglalkoztatás mutatkozik, másrészről azonban magas a munkanélküliség azok körében, akiket elégtelenül vagy rossz szakmára képeztek ki. Mivel a jövőben is jelentősen emelkedik a vállalatok szakemberigénye, a kialakult helyzetért a felmérés szerint a magyarországi szakképzési rendszer és nem megfelelő gyakorlat okolható. A szakmai képzésben és továbbképzésben ugyanis figyelmen kívül hagyják a vállalatok igényeit. Mivel az állam az egyetemi képzést részesíti előnyben, így főképpen a képzett szakmunkásokból mutatkozik hiány. A vállalatok részéről biztosított dolgozói továbbképzés széles skálája – bár nagyon fontos, hogy van ilyen - egyáltalán nem oldja meg a problémát.
A szakképzés hiányosságaival veszélybe kerül Magyarország egy korábbi, valójában "hagyományos" erőssége a nemzetközi versenyben. És sajnos a 2001. december végén elfogadott felnőttképzési törvény sem veszi figyelembe a gazdaság igényeit, amivel a jogalkotók a közelmúltban az irányváltás lehetőségét mulasztották el a német szakértők szerint.
„Ezzel együtt meg kell állapítani, hogy a külföldi érdekeltségű magyarországi vállalatok többsége többé-kevésbé elégedett saját gazdasági helyzetével” – zárul az idézett tanulmány.
Magasak a bérköltségek, hiányos a szakképzés?
A munkanélküliség alacsony Magyarországon. A bérek pedig folyamatosan, de mértéktartóan emelkednek, a külföldi érdekeltségű vállalatoknál az átlagot kissé meghaladó mértékben is - áll abban a tanulmányban, amit a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (NMIKK) és a Kienbaum bérezési tanácsadó társaság készített, 2001/2002-re vonatkozóan a külföldi érdekeltségű magyarországi vállalatok bérezéséről.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.