A munkaügyi minisztériumhoz tartozó intézmények szakszervezeti szövetsége (FSMM) általános sztrájkot hirdetett hétfőn, miután a kormány a szerdai kétórás figyelmeztető sztrájk után sem tett lépéseket az érdekvédelmi szervezet követeléseinek teljesítése, az ágazatban dolgozók által sérelmezett igazságtalanságok kiküszöbölése, a munkafeltételek javítása érdekében.
A hírcsatorna helyszíni tudósításai szerint a nyugdíjhivatalok több megyében napi egy órára korlátozták az ügyfélfogadást, az alkalmazottak utcára vonultak. Azt állítják: a kétszámjegyű infláció ellenére nyolc éve nem részesültek béremelésben, havi fizetésük 2000-3000 lej (153 000 - 230 000 forint) maradt, ami szerintük csaknem 30 százalékkal kisebb a közigazgatásban dolgozók nettó átlagbérénél.
Az FSMM sztrájkját hétfőn szolidaritásáról biztosította a statisztikusok szakszervezete, amely szintén munkabeszüntetést helyezett kilátásba, ha a kormány nem emeli a béreket. Az érdekképviselet azt írta nyílt levelében: a statisztikusok is meg fognak feledkezni az infláció, a GDP, a külkereskedelmi mérleg és természetes szaporulat adatainak összegyűjtéséről és feldolgozásáról, miként a bukaresti kormány is megfeledkezett arról a július 13-án elfogadott memorandumról, amelyben a statisztikusok bérköveteléseinek rendezésére tett ígéretet.
(MTI)