Parlamenti lakásmaffia tevékenységét feltáró bizottság, vagy parlamenti lakásmaffia tevékenységet feltáró bizottság - vajon melyik a helyes? Nyelvtani értelemben mind a kettő, a tartalmat illetően azonban akad kevéske differencia: az előbbi, ékezetes esetben akár arra is gondolhat a gyanútlan idegen, hogy a tisztelt Ház saját maga is rendelkezik lakásmaffiával. Holott nem ez az igazság, dacára annak, hogy az április 4-én az Országos Lakás- és Építésügyi Hivatal bábáskodásával szervezett rendezvényen a tevékenységét változat volt olvasható a kivetítőn. Amúgy ennek a múlt év végéig élt bizottságnak - a parlamenti lakásmaffia tevékenységet feltárónak - volt a vezetője Devánszkiné dr. Molnár Katalin országgyűlési képviselő, aki az ugyancsak honatya Horváth Csaba II. kerületi polgármester, továbbá az Országos Lakás- és Építésügyi Hivatalt elnöklő Borsi László államtitkár társaságában a lakáspiaci visszaélések megfékezését szolgáló mozgalom intézményesülését hozta nyilvánosságra a Magyar Ingatlanszövetség sajtótájékoztatóján.
Az állam arra vállalkozik, hogy egyfajta ernyőt nyit az ingatlanszervezeteknek, amelyek az adásvételi információk nyilvánosságával, az értékesítési folyamat minőségbiztosításával, az ingatlanos üzleti kör alkalmazottai szakképzésének tematizálásával foglalkoznak. Már elindult annak a szervezetnek a megszervezése, amelyik ellenőrizni lesz képes az adásvételi szerződéseket, kiszűrendő a csalásokat, a torz árakat, a piacidegen megoldásokat. Mindeközben a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara és a Magyar Ingatlanszövetség vállalkozott arra, hogy a szakma szervezetei tevékenységének minőségét időnek utána garantálja. Ehhez az ingatlanpiac más szervezeteit is kész partnernek tekinteni a kamara, amelyik természetesen átvállalná az államtól a képzés, szakképzés irányítását. A Magyar Ingatlanszövetség ugyancsak most jelentette be újítását: minősített tagjainak arcképes igazolványa lesz, hogy főleg a magánember ügyfelek a lakásukba ellenőrizhető hátterű embereket engedjenek be, amikor eladni igyekeznek otthonukat.
Horváth Csaba, aki a II. kerület polgármestere, egy újszerű intézmény féléves tapasztalatainak ismertetésével igyekezett bizonyítani: megelőzhető a lakásmaffia számos akciója. A hegyvidéki kerület lakói ingyenes szolgáltatást kínáló önkormányzati irodában nézethetik át adásvételi szerződéseiket még azelőtt, hogy azt aláírnák. A polgármester országgyűlési képviselő a megelőzés e fajtáját azért tartja valamennyi önkormányzatnál bevezetendőnek, mert a magánemberek nagyon ritkán - életük során átlagosan háromszor - adnak el, illetve vásárolnak lakást: nincs gyakorlatuk sem a technikai, sem a jogi ügyintézésben, s főképp nincs naprakész informáltságuk a piaci árakról. Devánszkiné dr. Molnár Katalin azt fejtegette, hogy a korábbi erőszakos megoldások helyett a fehérgalléros bűnözést részesítik "előnyben", a maffia ügyesen ügyel arra, hogy a készülő okiratok tartalmát a tranzakció lebonyolítása során ne vegye észre a lakától megváló laikus. Amikor pedig kisemmizték a szerencsétlent, már nincs számára jogi védelem, feje fölött pedig fedél. Mind a két képviselő és a lakáshivatal elnöke a többi között ezért szorgalmazza a lakáspiaci kereskedelemnek, az áraknak a nyilvánosságát, mindenki számára a megismerhetőséget. Borsi László információi szerint ma már mind több adat megbízható és mind többek számára elérhető, s okkal reméli, hogy a kamara és a szövetség záros határidőn belül garantálni tudja a minőségi adatok teljes nyilvánosságát.