A múlt hét utolsó munkanapját elemzésre is okot adó számok jelentek meg a nyilvánosság előtt a Központi Statisztikai Hivatal jóvoltából. A fogyasztói árak 2007 áprilisában 0,5 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 8,8 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet - fogalmazott a KSH jelentése. A szakmai kommentár nem is igazándiból az, hogy a korábbi előrejelzés szinte teljes egészében "bejött", hanem az, hogy bár márciusra várták a pénzromlás tetőzését, akkor nem, de most áprilisban már bizonyosan bekövetkezett. Praktikusan: lassan, de biztosan megfordul a tendencia és elindul lefelé. Egy másik korábbi szakértői jóslat szerint a trend valóban ez és valóban szeptemberben "vált" meredekre. Nos, ez utóbbiban már kevesebben biztosak, de maga a kormányzat sem állapodott meg saját korábbi adatainál. Üzleti környezetből származó megállapítások szerint az év kilencedik hónapjában akár már 5 százalékra süllyedhet az éves infláció, de ehhez az a feltétel sem lenne hátrány, hogy a Monetáris Tanács ebben a hónapban - s persze a nyári hónapokban is - tényleg kamatot csökkent.
A pénteki adatokra mindenesetre úgy reagált a piac, ahogy azt el lehetett várni. Erősödött, s 248,15/25 forinton jegyezték. Nem annyira a piac, sokkal inkább a vájtfülüek népes tábora érezte fontosnak a nyilvános megnyilatkozást, s így menetrendszerűen előjöttek - kivált a hét elejei IMF-megnyilatkozást felerősítve - a sáveltörlés sürgetésével. Mint rendesen, most is befutott a hivatalos kurzusok és környezetük válasza, nincs napirenden, nem aktuális a lebegő árfolyamrendszerre való áttérés Magyarországon.
Miután ezt is letudta a szakma, nem maradt más számára, mint az, hogy elemezze a KSH-s inflációs adatot. A hírügynökség például azt közölte, hogy a fogyasztói árak az idén márciusban 0,8 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 9 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet. Tavaly áprilisban a fogyasztói árak 0,7 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 2,3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet. Az idén áprilisban egy hónap alatt az élelmiszerek árai 1 százalékkal emelkedtek. Nőtt 7,3 százalékkal az idényáras élelmiszerek, 1,9 százalékkal a kenyér, 1,4 százalékkal a péksütemény ára. Csökkent márciushoz képest a sertés hús ára 2,1 százalékkal, a cukoré 1,7 százalékkal, olcsóbb lett 1,4 százalékkal a szalámi, szárazkolbász, sonka. Az idényáras élelmiszerek nélkül számítva az élelmiszerek árai az előző hónaphoz képest 0,2 százalékkal drágultak. A járműüzemanyag-árak 3 százalékkal emelkedtek, a gyógyszer, gyógyáruk árai 2 százalékkal csökkentek.
De még mielőtt túlságosan elégedettek lennénk saját inflációs adatainkkal, nem árt megjegyezni, ha nem is a térségünkben, de a mi dolgainkat is nagyban befolyásoló országban is nyilvánosságra hoztak hasonló információkat. Ez az ország az Egyesült Államok, ahol nőttek az áprilisi termelői árak, mivel ott is felfelé kúsztak az élelmiszer- és az energiaárak. A termelői árak tehát 0,7%-kal emelkedtek a márciusi egy százalékos értéket követően. Mindemellett, a Fed információi szerint, fokozatos mérséklődés következett be az inflációs nyomást illetően, ezért az alapkamat nem is változik meg.