Moszkva augusztusban napi félmillió hordóval kevesebb olajat exportált.
Novak beszélt arról is, hogy Moszkva más olajtermelő országokkal egyeztet arról, hogy esetleg októberben is visszafogják a kitermelést.
A bejelentett augusztusi és szeptemberi csökkentés a márciusban az év végéig tett napi 500 ezer hordós termeléscsökkentési elkötelezettségen felül értendő.
Az ukrajnai orosz hadművelet miatt elrendelt nyugati szankciók dacára Oroszország márciusban napi 8,1 millió hordó olajat exportált. A párizsi székhelyű Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint ez 2020 áprilisa óta a legmagasabb érték volt. Ugyanakkor Moszkva bevételei csökkentek, mivel nyugati országok alig vásárolnak az orosz energiahordozóból, helyettük a legfőbb importőrökké Kína és India lépett elő.
Mindemellett a világ legfejlettebb demokratikus államait magába foglaló G7-csoport azon fáradozik, hogy globálisan elfogadtassa egy ársapka alkalmazását az orosz olajra.
Novak közölte, hogy a moszkvai vezetés az úgynevezett szürke exportok jobb ellenőrzésével nagyobb stabilitásra törekszik a hazai olaj- és üzemanyagpiacon. Ezek esetében olyan államilag támogatott olaj, illetve olajszármazékok orosz belföldi piacokon történő felvásárlásáról van szó, amelyeket külföldön értékesítenek.
Novak elmondta, hogy mivel ezek a mennyiségek hiányoztak a belföldi piacokon, július végén erősen megemelkedtek az árak az olajtőzsdéken és a benzinkutaknál. Egyes orosz régiók arra panaszkodtak, hogy nem jutnak elegendő üzemanyaghoz.
Novak a probléma orvoslását ígérte. Hozzátette: bár elviekben elegendő olaj áll rendelkezésre, mégis szükség van a piac stabilizálására a mezőgazdasági idény végéig.
(MTI)