A sort Liskáné Pólya Lenke nyitotta meg augusztus 7-én, majd Akar László folytatta, az Ecostat ingatlanpiaci tudományos kutatója egy rádióban értékelte a legfrissebb lakástrendeket, míg a GKI Gazdaságkutató ZRt. vezérigazgatója - az AL Holding vezetőjének, illetve az Ingatlan és Befektetés lapigazgatójának a társaságában - az elmúlt negyedév keresletét, árait bemutató elemzését hozta nyilvánosságra.
Annyi bizonyos, hogy a pár nappal korábban ismertetett KSH-adatokkal több pontos nem egyező érvelések hangzottak el a gazdaságkutatók részéről: valamivel nagyobb élénkülést mutattak ki ugyanis, illetve a fővárosi keresletben és kínálatban megjelenő lakásméretek sem egyeznek a statisztikai hivatali elemzésekkel.
A GKI mindenesetre azt állapította meg, hogy hosszú idő után először mutatott emelkedést az a kiadott építési engedélyek száma. (A szaklap a használatbavételi engedélyek növekedéséből vont le arra vonatkozó következetést, hogy élénkül az új lakások piaca, bár az AL Holding szakértői szerint ennél az egy-másfél évvel ezelőtti szándékot mutató adatnál "beszédesebb" az építési engedélyek kiadásának gyarapodása.) Hozzáteszik a szakértők, hogy amíg a 2006-os évben többször találkoztak a projectek elhalasztásával, addig 2007 második negyedévében az engedélyt kapott új beruházások meg is jelentek a piacon, így a mögöttünk lévő másfél év távlatában először fordult elő, hogy növekedett a kínált lakások száma.A konjunktúra intézet részletezi is: a múlt év első negyedévétől kezdődően folyamatosan csökkent a beruházók által kínált új otthonok száma. Ez év első negyedévében érte el a mutató az eddigi minimumát, viszont a második negyedévre már 8.6%-os mértékű emelkedést volt tapasztalható. A megjelenő projectek számának növekedése mellet a vizsgált időszakban megfigyelhető volt a jelenség, a projektek méretének növekedése. Míg a 2006 I. negyedév - 2007. I. negyedév viszonylatában a piacra kerülő új fejlesztések átlagos lakásszáma (10 lakásosnál nagyobb beruházások) 80.2 volt, addig ez a szám 2007 II. negyedévében 106-ra emelkedett, ami 32.1%-os növekedést jelent.
A GKI és az AL Holding szakértői szerint a hitelpiacnak is betudható, hogy a vásárlók - a KSH-adatokkal nem egyezően - nem csupán a kisebb otthonokat részesítik előnyben. Javulnak a finanszírozási konstrukciók, s túl azon, hogy nem hagyott alább a hitelkereslet - azon belül is a devizahitelben való eladósodásnak nagy az ázsiója - , értelmét látják sokan a nagyobb méretű otthonok megvételét az azonos pénzügyi háttér mellett. A GKI azt is kimutatta, hogy egy év alatt 500 milliárd forinttal megnőtt hitelállomány, s ez nagyobb javulásra utal, mint amekkora a megelőző egy évben bekövetkezett.
A beruházó cég szakembere szerint új, de nem kellemetlen jelenség, hogy a "készletek" - elkészült, átadott, de még nem értékesített lakások - jobban eladhatók, mint a kezdés, kivitelezés alatt álló lakások.
Az elemzés tehát azt mutatja, hogy az új otthonok piacán enyhe javulás ment végbe az elmúlt hónapokban. (Az irodapiacnál inkább a stagnálásra lehet következtetni, a raktárpiacnál sem túl élénk a kereslet, ez alól Pest megye a kivétel.) A megkérdezésen alapuló előrejelzés nem ennyire egyértelmű eredményhez vezetett, az új lakások esetén komolyabb drágulással számolnak az emberek, s például az inflációt meghaladó mértékű költségnövekedést vélelmeznek az építőanyagoknál, de talán még a telekáraknál is. Ugyancsak megkérdezéses "adat", hogy az irodák műszaki állapota, illetve az üzemeltetésük minősége nem éppen megfelelő, azaz itt végképp van piaci lehetőség építésre, kiadásra.