Ezek a forgatókönyvek azonban túl egyszerűek. A brit tőzsdén jegyzett Deltic Energy és a Saudi Aramco legutóbbi nyilatkozatai jól illusztrálják az energiával kapcsolatos elképzelések összetettségét és politikai tétjét.
A Deltic elsősorban az olaj- és földgázmezők engedélyeibe fektet. 2023 januárjában a Deltic bejelentette, hogy 30 százalékos részesedést szerzett a Pensacola-ban, a Shell által az Északi-tenger déli részén talált földgáz- és olajmezőben. A Deltic azonban azt mondta, hogy kifejezetten nehezen talált partnert a Pensacola kiaknázására, annak ellenére, hogy több mint egy évtizede az egyik legnagyobb gázfeltárás az Északi-tenger déli részén. Az S&P Global Commodity Insights szerint a vállalat az Egyesült Királyság „ellenséges” politikai környezetét a befektetési érdeklődés hiányát okolta a nehézségek miatt.
Tény, hogy márciusban az Egyesült Királyság kormánya 2029-ig meghosszabbította az olaj- és adóbevételek 35 százalékos energianyereség-illetékét. Az olaj- és gázbevételek jelenlegi adóterhe 75 százalék. Az ellenzéki Munkáspárt azonban, amely a közvélemény-kutatások szerint várhatóan kormánypárt lesz nemsokára, a választások után, 38 százalékra kívánja emelni az energianyereség-illetéket. A Munkáspárt emellett azt tervezi, hogy 91,4 százalékról 46 százalékra csökkenti a tőkebefektetések adókedvezményét. A Deltic szerint ezek a várható változások miatt a Pensacola már nem vonzó a befektetők számára, és megkövetelheti a vállalattól, hogy vonja vissza tervét.