Karácsony Gergely főpolgármester azt mondta, eljött az ideje a közös gondolkodásnak. Közös kilábalási stratégiát dolgoznak ki, keresik a megoldásokat a budapesti vállalkozások további segítése érdekében. Fenntartják a járvány miatt eddig bevezetett kedvezményeket, a közterület-használati díjak elengedését, a bérleti díjkedvezményeket vagy a taxisok droszthasználati díjának elengedését - sorolta. "Az önkormányzat, én személyesen, és minden kollégám abban érdekelt, hogy a lehető legtöbb szövetségest találjuk ahhoz, hogy a városunk kilábaljon a bajból" - fogalmazott, hozzátéve: a helyi vállalkozások és az azokat tömörítő kamarák nélkül ez nem sikerülhet.
A kormány iparűzési adócsökkentése után beígért önkormányzati kompenzációjának elmaradása nehéz helyzetbe hozza a fővárosi önkormányzatot is. Az elmúlt egy évben 40 százalékkal csökkentek az önkormányzat működési bevételei, ami rendkívül nehéz helyzetbe hozta Budapestet. "Az életünkért küzdünk". Fontosnak nevezte, hogy a helyi vállalkozások szövetségesként tekintsenek a helyi önkormányzatokra.
Jelentős kedvezmények a cégeknek
A kilábalási tervekről azt mondta: elsősorban a turizmust és a vendéglátást célzó kedvezményrendszeren gondolkodnak, ahol "a főváros sok mindent behoz a közös kalapba". A belföldi turizmus erősödése lehet esély a budapesti turisztikai vállalkozóknak, akikkel hosszú távon szeretnének együtt dolgozni. Ennek érdekében készek jelentős kedvezményeket nyújtani az önkormányzati szolgáltatásokból - mondta, és felajánlotta a Budapest Brand Zrt. Budapest Kártya ingyenes közösségi közlekedést is tartalmazó rendszerének kiterjesztését a belföldi turizmusra. Gondolkodnának olyan fővárosi kedvezményeken is, amelyek a budapesti családokat érintenék. Ebben Budapest kulturális intézményei adnának kedvezményeket olyan rendszerben, amelyben a budapesti vendéglátást is segítenék. A Budapest Brand Zrt. már dolgozik ezeken a kedvezményeken - mondta.
Közös érdeknek nevezte, hogy mindenki - a vállalkozások, önkormányzatok - túllendüljön a válságon.
Egy szolidaritási alapot is létrehoztak
Nagy Elek, a BKIK elnöke felidézte: márciusban 75 millió forintos szolidaritási alap létrehozásáról döntöttek, abból első körben a járvány miatt legnehezebb helyzetbe került vendéglátóhelyeket támogatják. Hozzátette: a jövőt is közösen kell megtervezni, ennek első lépése a mostani online tanácskozás, ahol munkacsoportokba szerveződve dolgoznak megoldási javaslatokon. A legjobbakat felkarolják, részletesen kidolgozzák és továbbítják a döntéshozóknak.
Nagy Elek a "Budapesti Gazdasági Kilábalás 2021 tavasz" címmel szervezett tanácskozáson kijelentette: megerősödött a budapesti kamara, amely számos javaslatot dogozott ki az elmúlt egy évben. Ezt a munkát továbbra is folytatják - tette hozzá. "Hiszem és vallom, hogy a budapesti vállalkozók tudnak közösségként összefogásban gondolkozni, félretéve azt, hogy melyik érdekvédelmi szervezet ernyője alatt állnak" - fogalmazott az elnök. A BKIK nyitott arra, hogy a kormányhivatallal, és a fővárosi önkormányzattal közösen, egyeztetve próbáljon megoldásokat találni. A szerdai tanácskozáson 14 munkacsoportban kezdődött el a munka, közöttük a finanszírozást, az adózást, a képzést, a marketinget, a humánerőforrást vagy a digitalizációt érintő területeken.