A konferencia kerekasztal-beszélgetésén elhangzott az is, hogy a GloBE adatlap benyújtásával kapcsolatban sem szükséges feltétlenül aggódni: akkor is érdemes benyújtani, ha az adattartalom helytelen, hiszen lehetőség nyílik a bejelentés módosítására. Az év végéig teljesítendő hazai bejelentéssel kapcsolatban a hazai csoporttagok dönthetnek akár úgy is, hogy egy általuk kijelölt, magyar csoporttag teljesíti minden magyar csoporttag GloBE bejelentését egy nyomtatványban.
Az Európai Bizottság által októberben közzétett DAC9 javaslat alapján pedig valószínűleg lehetőség arra is lehetőség nyílik, hogy az adatszolgáltatást (Globe Information Return – GIR) az anyavállalat vagy egy adatszolgáltatásra kijelölt csoporttag teljesítse és információcsere keretében kapják meg azt az érintett uniós tagállamok majd 2026-ban.
Minisztériumi álláspont
Bár a fontos részletszabályokat tartalmazó, a globális minimumadó törvényben is említett miniszteri rendelet még nem jelent meg, Dr. Tormáné dr. Boris Szilvia, a Pénzügyminisztérium társasági adózási szakértője igyekezett megnyugtatni a résztvevőket. Annak ellenére, hogy a magyar jogi környezetbe az érintett részletszabály még nem került be tételesen, a nemzetközi szintű OECD modellszabályok alkalmazandók a törvény alapelveinek megfelelően.
„A globális minimumadó szabályrendszerének nemzetközi továbbfejlesztése folyamatos. A legutóbbi nemzetközi tárgyalások célja, hogy a globális minimumadóval kapcsolatos adóelkerülési struktúrák és tranzakciók azonosíthatóvá váljanak, és hogy a tagállamok között uniós és világszinten is lehetővé váljon a kölcsönös adatcsere a globális minimumadó adatszolgáltatásra (GIR) vonatkozóan (DAC9 irányelv javaslat és OECD Multilateral Competent Authority Agreement)” – mondta el a minisztériumi szakértő.