A Kopint-Datorg közzétett konjunktúrajelentése szerint az államháztartás hiánya meghaladhatja a pénzügyminisztériumi tervezettet, a törvény 4,7 százalékkal számol, a konjunktúra intézet szerint a 4,8 százalék az eredmény-személetű deficit várható mértéke, de egyáltalán nem meglepő, ha 5 százalék lesz. Amúgy az még mindig kevesebb a múlt évi 5,4 százaléknál. Azt egyébként sejteni lehet, hogy a kormányzat a folyó hiány helyett az államadósságot növeli főleg az autópálya-építés finanszírozása során. A felvett hitelek nem számítanak bele rövid távon az adósságba, s lényegében az állam bérli, lízingeli az elkészülő utat. A veszélye az "új" módinak az, hogy időnek utána - portugál, vagy görög példa szerint - megnőhet a recesszió veszélye, s az amúgy is növekvő munkanélküliség számottevően gyarapodhat.
A konjunktúra intézet április 12-én ismertette idei első jelentését, külön is kitérve a világgazdaságot jellemző folyamatokra. Az olajárakra leginkább a tartalékkapacitás szűkös volta hatott és hat, illetve aktív szerepet játszanak a spekulánsok is. A kínai vásárlás az elmúlt időszakban a teljes világpiaci keresletnövekedés egyharmadát jelentette. Az Egyesült Államokban változatlanul számolni kell az ikerdeficit hatásával, bár mind nehezebben sikerül finanszírozni a folyó fizetési mérleg-hiányt a korábbi pénzpiaci feltételekkel. Az eurózónában a belső kereslet az idén sem ígér pozitív változást.
Az Európai Unió új tagországai a múlt évben egytől-egyig 4 százaléknyit, vagy annál magasabb növekedést produkáltak. A lettekre, litvánokra észtekre - és modelljükre - a jóval nagyobb fegyelemről tanúbizonyságot államháztartás, a közép-európai országokra és modelljükre egyaránt a jóval nagyobb hiány volt a jellemző, de az utóbbiak esetében is a csökkenés érhető tetten. Voltaképpen nálunk "látványos" az ikerdeficit, változatlanul magas államháztartási hiánnyal és folyó fizetési mérleggel kell számolni.
A magyarországi 4 százalékos növekedésnek igen fontos vetülete volt, hogy rekord eredményt ért el a mezőgazdaság, a Kopint-Datorg szerint csak 2,7 százalék az ország teljesítménye az agrárium nélkül. Amúgy a jó ipari teljesítésben az autópálya-építés fontos szerepet játszott. Az idén már nem nagyon lehet azzal számolni, hogy az export dinamikája az importét érdemben meghaladja, sokkal inkább az azonos bővülés lesz a jellemző. A folyó fizetési mérlegnél tapasztalható a csökkenő áruforgalmi hiány, ám nem gondok nélküli a szolgáltatások helyzete. A számottevő hazautalt osztalékkal és a kamatkiadásokkal egyaránt számolni kellett. A Kopint Datorg 2005 áprilisi előrejelzése szerint 3,6 százalékos GDP-növekedéssel, 7 százalékos ipari termelés bővüléssel, 3,5 százalékos fogyasztói árindexszel, a nyugdíjpénztári befizetések nélküli mínusz 5 százalékos ESA-95 szerinti államháztartási egyenleggel számolnak, a magán-nyugdíjpénztári befizetésekkel pedig mínusz 4,1-del.