A centrumból elindult recesszió már szeptember 11-e előtt tovább terjedt a fejlődő-felemelkedő térségekbe, ahol a globális dekonjunktúrától függetlenül is súlyos válságok alakultak ki. A világgazdaság korábban nem tapasztalt bizonytalanságok és kockázatok közé került. A recesszió elhárításának, a közeli kilábalásnak feltétele a beruházási hajlam és a fogyasztói bizalom helyreállása. Ezt célozza az egyre erőteljesebb anticiklikus gazdaságpolitika, amelyet a megfékezett infláció, illetve Észak-Amerikában és Nyugat-Európában az államháztartás kedvező egyensúlyi helyzete megkönnyít. A kutatók az USA-ban az idei év egészében 1 százalék körüli GDP-bővülésre számítanak, súlyosan visszaeső beruházások és ipari termelés, valamint gyorsan növekvő munkanélküliség mellett. Az Európai Unió növekedési teljesítménye a tavalyinak csak a fele (1,7 százalék) lesz, ezen belül Németországé az 1 százalékot sem éri el. A világkereskedelem minimális mértékben bővülhet.
A javulás legkorábban 2002 második felében kezdődhet el , éves szinten azonban jövőre a konjunktúra az ideihez hasonlóan gyenge lesz: az USA-ban 1 százalék körüli, az EU-ban 1,6 százalékos (azon belül Németországban 0,7 százalékos) bővülés feltételezhető, Japánban a GDP tovább csökken. Az OECD-térségben a számottevő növekedés 2003-ig várat magára. A dollár/euró árfolyam a közeljövőben radikálisan nem változik meg; valószínű, hogy a nemzetközi olajárak nem fogják meghaladni a hordónkénti 25 dollárt (jóllehet a politikai-katonai bizonytalanságok miatt az árak szélsőséges változásait sem lehet kizárni); az infláció a fejlett országokban minden bizonnyal csökken.
A rendszerváltó országok a recessziós – vagy recesszió közeli – környezetben viszonylagos stabilitást mutatnak fel. Közülük a leggyorsabban a FÁK-országok gazdasága nő. Más országoknál csekélyebb mértékű világgazdasági betagolódásuk tompítja a nemzetközi dekonjunktúra kedvezőtlen hatásait, de nyersanyag- (olaj-)függő exportstruktúrájuk sebezhetővé teszi őket. A kelet-közép-európai országok többségének növekedése lelassult a 2000. évihez képest, közülük Lengyelország a stagnáláshoz közeli állapotban van. A kutatók ezekben az országokban 2002-ben általános – (Lengyelország kivételével) 3-4 százalék közötti, azaz mérsékelten gyors ütemű – növekedést prognosztizálnak. Gyorsan fejlődnek – romló külgazdasági pozíciók mellett – Délkelet-Európa országai.
A magyar gazdaság növekedési kilátásai az elmúlt hónapokban gyengültek. A gazdaság ez év első felében – ugyan mérséklődő tendenciával – még gyorsan növekedett (a GDP 4,2 százalékkal nőtt), a harmadik negyedévben azonban már csak 3,7 százalék volt a bővülés. A gazdaságnak a nyugati piacokra orientálódó – mindeddig rendkívül dinamikusan növekvő – szegmenseiben az év egészében jóformán folyamatos volt a lassulás. A harmadik negyedévben az ipari termelés gyakorlatilag stagnált. Erősen csökkent az export növekedési üteme. A beruházások, különösen a vállalati (feldolgozóipari) beruházások a várakozásoktól messze elmaradva nőnek. Az élénkítő gazdaságpolitika hozzájárul ugyan a belföldi kereslet növekedéséhez, (az állami beruházások révén) az építőipar dinamikus növekedéséhez, a fogyasztás bővüléséhez, de nem ellensúlyozza a külpiaci kereslet lanyhulását. A mérsékeltebb növekedés azonban hozzájárul ahhoz, hogy a külső egyensúlyi helyzet kedvezőbb a vártnál. Az infláció május óta enyhül.
A kutatók azt várják, hogy a hazai GDP az idén 3,8 százalékkal bővül (korábbi várakozásuk 4 százalék volt), a nettó reálkeresetek 5,3 százalékos emelkedése lehetővé teszi a magánfogyasztás 4,6 százalék körüli emelkedését, a beruházások – a korábban elképzeltnél jóval lassabban – 3,8 százalékkal bővülnek. Mind az áru- és szolgáltatás-export, mind az import növekedése lényegesen mérséklődik. Az ipari termelés 4-5 százalék körüli ütemben nőhet (tavaly 18 százalékot meghaladta a növekedés üteme). Az inflációs ráta éves átlagban a 2000. évi 9,8 százalék után 9,2 százalék lesz. A külkereskedelmi deficit 4 milliárd euróra, vagy annál valamivel kevesebbre, a folyó fizetési mérleg hiánya (amelyet az importnak az exportnál nagyobb mértékű lassulása és a szolgáltatások – elsősorban az idegenforgalom – kedvező alakulása is kedvezően befolyásol) 1,2 milliárdra rúghat.
A külső környezet javulására 2002 egészét tekintve még nem lehet számítani. A világgazdasági bizonytalanságok a hazai gazdaságra is kedvezőtlenül hatnak. A gazdaságpolitika irányzata egyelőre valószínűleg nem változik. A dezinfláció – ha a deflációs nemzetközi környezet fennmarad – folytatódhat. Ebben az esetben az év egészében a fogyasztói árak emelkedése nem kell hogy meghaladja az 5,5-6 százalék közötti rátát. A külső egyensúly a 2001. évi viszonylag kedvező helyzethez képest valamelyest romolhat; a kutatók azzal számolnak, hogy a folyó fizetési mérleg hiánya 1,7 milliárd euró körül alakul. A magánfogyasztás az ideit megközelítő mértékben (4,3 százalék körül) nőhet, a beruházások az ideihez hasonló – igen mérsékeltnek tekinthető – ütemben (4 százalék) bővülhetnek. Tovább mérséklődő export- és importbővülés mellett mindennek alapján 3,6 százalékos GDP-növekedés prognosztizálható a jövő évre. Ez a mérsékelten gyors ütem is feltételezi, hogy az iparban a visszaesés véget ér, s a bruttó ipari termelés 5 százalékot megközelítő mértékben bővül.
> Lezárva: 2001. december 10.
Bővebben:
Nemzetközi gazdaság
Magyar gazdaság
Kopint Datorg: 2001. decemberi összefoglaló - elhúzódó recesszió
A világgazdasági dekonjunktúra 2001 második felében kevés kivétellel valamennyi földrajzi régióra kiterjedt – derül ki a Kopint-Datorg 2001/4 Konjunktúrajelentéséből, ami nem véletlenül, alig két hónap elteltével követte az idei harmadik elemzésüket. Az Egyesült Államokban az év harmadik negyedévében már csökkent a bruttó hazai termék (a GDP), az eurózóna – kivált Németország – gazdasági növekedése erősen lelassult, míg Japánban a visszaesés hosszabb ideje tart.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.