A ház szerint az amerikai vámemelési tervek teljes körű végrehajtása esetén a rövid távú áringadozásokra hajlamos termékek kiszűrésével számolt tizenkét havi amerikai maginfláció az idei első és a harmadik negyedév közötti időszakban átmenetileg meghaladná a 3 százalékot, és a negyedik negyedévben is átlagosan 2,8 százalék lenne az Oxford Economics idei évindító alapeseti előrejelzésében szereplő 2,2 százalék helyett.
A cég szerint a vámemelési forgatókönyv maradéktalan megvalósulása esetén a kanadai gazdaság recesszióba kerül. Az Oxford Economics modellszámításai alapján a reálértéken számolt kanadai hazai össztermék kumulatív bázison mérve 1,3 százalékkal esne vissza az idei első és a negyedik negyedév között, a munkanélküliségi ráta ugyanebben az időszakban 6,7 százalékról 7,8 százalékra emelkedne.
A kanadai dollár 5-10 százalékkal gyengülne, és a teljes kosárra számolt tizenkét havi kanadai infláció 2025 közepéig 5,1 százalékra gyorsulna a tavaly decemberi 1,8 százalékról – áll az Oxford Economics hétfőn ismertetett szimulációs forgatókönyvében.
A ház szerint a fő kockázat az, hogy a vámháború felforgatja az erőteljesen integrálódott észak-amerikai beszállítói láncolatokat, ami hiányok kialakulásához és még erőteljesebb inflációs nyomáshoz vezethet.
Mexikó a cég számításai szerint ugyanennek a forgatókönyvnek a megvalósulása esetén technikai recesszióba kerülne 2025 negyedik és 2026 második negyedéve között, és a mexikói GDP-érték a jövő év egészében is csak 0,3 százalékkal növekedne.