A PwC "Holnapután" című tanulmánya kapcsán tartott beszélgetésen Almássy Tibor kifejtette: a válság hatására a származékos termékek piaca várhatóan visszaszorul majd, a bankok szigorúbb és átláthatóbb hitelezési rendet foganatosítanak, valamint erősödhet a tőzsdék hagyományos, tőkebevonó szerepe a spekulatív funkcióval szemben. Almássy Tibor felhívta a figyelmet, hogy a pénzügyi hatalom nyugatról keletre mozog, amelyet azzal magyarázott, hogy "a hitelezés összeomlása kipukkasztotta az Egyesült Államok köré szerveződő globális gazdaság túlfinanszírozottsága által létrehozott buborékot."
A PwC szakértője beszélt arról is, hogy a banki termékfejlesztés üteme várhatóan csökkeni fog a jövőben, hiszen a válság bebizonyította, hogy a banki termékek túlzott innovációja nem kívánatos. "Egy pilótától sem várjuk, hogy túlzottan kreatív legyen" - fogalmazott.
Nehéz globális választ adni
A globalizált piacok egyik hátránya, hogy egy válság gyorsan átgyűrűzik a világon - véli Fekete Miklós, a PwC tranzakciós szolgáltatások üzletágának cégtársa. Eközben a szabályozás többnyire nemzeti alapokon áll, így nem alkalmas a globális válaszokat igénylő válság kezelésére.
Fekete Miklós szerint a jövőben erősödik majd a kockázatelutasítás a bankok és nyugdíjpénztárak részéről, és a kockázatkezelés az eddiginél is hangsúlyosabb szerepet kap majd a bankoknál. A válság további hatása lehet, hogy növekedni fog a bankszektor koncentrációja úgy Magyarországon, mint globálisan.