Kincs, ami nincs: mire fáj valójában a nagyhatalmak foga?

Gyakran visszatérő vád, hogy az Egyesült Államok az olaj megkaparintása miatt kezdett háborúkba a Közel-Keleten. Ha ennek volt is igazságtartalma régen, mostanra az amerikaiak a világ legnagyobb olajtermelő országává nőtték ki magukat, így nem szorulnak a közel-keleti energiahordozókra. Különösen nem Szíria egyébként sem túl jelentős készleteire. Ennek ellenére máig nagyjából kétezer fős amerikai katonai kontingens állomásozik az országban. Egyrészt az Iszlám Állam sejtjeinek felszámolására, másrészt nem is titkoltan a kurd területeken található olajmezők őreként. Bassár al-Aszad szíriai elnök hatalmának megdöntésével azonban az olaj- és pénzcsapok elzárása okafogyottá, sőt kifejezetten károssá vált. A kormányerők és a kurdok kiegyezése után pedig felmerül a kérdés: mi lesz az amerikaiakkal? A szír energiaszektor állapota katasztrofális: egykori exportőrből mára importőrré vált. Vajon visszatérhetnek a nemzetközi vállalatok, köztük a magyar Mol? Enélkül a szír gazdaság aligha fog talpra állni. Az Oeconomus Gazdaságkutató elemzése. 

Ez azt jelentette, hogy Szíria exportőr országból egy bő évtized leforgása alatt importőrré vált. A hiányt főként iráni szállítmányokból; lényegében segélyekből fedezték. Ezek a Hajat Tahrír as-Sam tavaly decemberi hatalomátvételével egyik napról a másikra leálltak. Teherán rögtön egy 30 milliárd dolláros cechhel jelentkezett be az új rezsimnél, mondván eddig nagyjából ilyen értékben hiteleztek olajat. Damaszkusz erre azzal vágott vissza, hogy 300 milliárd dollárt követelnek az országban okozott károkért.

A vita azonban nem oldja meg Szíria súlyos energiahiányát. Az iráni szállítmányokat egyelőre főként Szaúd-Arábia, Törökország, illetve Katar és Azerbajdzsán próbálja pótolni. Minap Katar jelezte, hogy Jordánián keresztül szállítana földgázt.

Kié most a szíriai olaj?

Ami a saját kapacitást illeti, a működő szíriai olajmezők jelentős része – a becslések 70-90 százalékig terjednek – most kurd ellenőrzésű területeken találhatók. Az amerikai vállalatok által is végzett kitermelés fölött az Egyesült Államok nagyjából kétezer katonája őrködik. Az energiahordozókból eddig legfeljebb a fekete piacon jutott valamennyi a Bassár al-Aszad vezette kormánynak, illetve a bevételekből osztottak vissza Damaszkusznak.

Híradások szerint ez hosszú évek után februárban változott: olajszállítmányok indultak a kurd területekről. Márciusban pedig kiegyeztek a Szíriai Demokratikus Erők (SDF) és a szíriai kormány, ennek értelmében a kurd milíciák beolvadnak majd a szír hadseregbe. Az ördög azonban a részletekben rejlik: nem világos, hogy mi lesz az ott állomásozó amerikai katonák, és az olajvagyon sorsa, amelyről Donald Trump még 2019-ben úgy nyilatkozott, havi 45 millió dollárt hoznak a konyhára. Meg nem erősített sajtóinformációk szerint a kiegyezést az Egyesült Államok is támogatta, egyrészt a szíriai rendezés érdekében, másrészt mert nem látta biztosítottnak a kurd autonómiát az új kormány és Törökország nyomásának szorításában. A kurdok mindenesetre jelezték: hajlandók akár átadni az infrastruktúra feletti irányítást, amennyiben minden tartomány – így ők is – megfelelően részesülnek a bevételekből.

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo