Ebben szerepet játszott az első félévben eddig elszámolt extraprofitadó összegének csökkenése is, könnyen lehet viszont, hogy ezt a sarcot a második félévben be kell majd fizetniük a bankoknak. Sok bank ugyanis a kormány álláspontja szerint “kijátszhatta” a szabályozást, és a fizetendő extraprofitadó csökkentése érdekében valójában nem növelte a teljes állampapír-állományát, csak lecserélték a meglévő papírokat hosszabb lejáratúakra. Ezt ugyan a jogszabály lehetővé tette számukra, de a kormány álláspontja szerint ezzel valójában kijátszották azt az elvárást, hogy a kevesebb adó érdekében több állampapírt kell vásárolniuk. Szintén ronthatja a második negyedév eredményét az augusztustól megemelt tranzakciós illeték és az októbertől kivetett kiegészítő devizakonverziós illeték, amelyet az idén a díjstop miatt nem háríthatnak át a lakossági bankszámlás ügyfelekre a bankok - hívja fel a figyelmet Herman Bernadett, a Bank360.hu szakértője.
A lakossági hitelezés valóban jobban pörög
Éves összehasonlításban a teljes hitelállomány 8,9 százalékkal nőtt. A vállalati hitelállomány a félév végén 12 350 milliárd forint volt, ami 6,7 százalékos növekedés éves összevetésben, a lakossági hitelek állománya 8,4 százalékkal, 10 415 milliárd forintra duzzadt.
A kkv-hitelezés a magas kamatoknak miatt valóban visszaesett: 2021 közepe, az MNB-s kamatemelési ciklus kezdete óta mintegy 100 ezerrel csökkent a hitelszerződések száma, jelenleg 191,6 ezer van életben. A mikrovállalatok még több hitelt vesznek fel, mint amennyit törlesztenek, a kisvállalatok azonban a második negyedévben nettó törlesztők voltak, a középvállalatoknak pedig nagyjából ugyanannyi új hitele lett, mint amennyit visszafizettek. A forint hiteleknél nettó törlesztőnek számít a vállalati szektor, tehát többet fizet vissza, mint amennyit felvesz. A devizahiteleknél fordított a helyzet, az új hitelek állománya meghaladja a törlesztésekét.
Stabil a létszám, a fiókok száma lassan csökken
A hitelintézeti szektorban a második negyedévben átlagosan 39 324-en dolgoztak, valamivel többen, mint az első negyedévben. A bankfiókok száma néggyel csökkent, a márciusi 1436-ról 1432-re.