Reális áron eladhatók
Budapesten a használt lakások iránti kereslet ugyan jócskán visszaesett az elmúlt két évben, mégsem lehet álló piacról beszélni. - mondják a megkérdezett ingatlanforgalmazók. Beák Attila, a Beák és Társa Kft. vezetője tapasztalata szerint a jó helyen, reális áron kínált lakóingatlanok sorra gazdára találnak. Alátámasztja ezt az Otthon Centrum becslése is, miszerint tavaly 60-70 ezer adásvételi ügylet született Budapesten, igaz ez mindössze fele annak a lakóingatlan mennyiségnek, amelyet a tulajdonosok értékesíteni szerettek volna.
Annak okát, hogy több, régebben épült ház, társasházi lakás hosszú hónapokon, gyakran akár egy éven át is eladósorban van, Kala Imréné, a Kala és Társa Ingatlantanácsadó Kft. társtulajdonosa is a reálisnál többnyire 10-15%-kal magasabban tartott árakban, és a használtingatlan-szerzéshez nem éppen kedvező hitelkonstrukciókban látja.
Tapasztalatból tudja, hogy a legtöbb tulajdonos, amikor kínálati árat kalkulál, gyakran a kilencvenes évek végi ingatlanboom magas árait veszi alapul. Emellett sok eladót arról sem lehet meggyőzni, hogy a piacképes árkialakítás során az adott lakás belső-külső adottságait is mérlegelni kell. Mert hiába van jó helyen és igényesen felújított egy értékesítésre szánt társasházi lakóingatlan, ha maga az épület rossz állagú, a lakás szűk utcára néz, vagy éppen nincs lift a házban. Az ingatlanszakember szerint ugyanis ez mind értékcsökkentő tényező.
Az árcsökkenés a fővárosban minimum 2-3%-os lesz, de a kevésbé keresett ingatlanfajták esetében ez további 5-6%-os esést jelenthet.
A fővárosban továbbra sem várható a kereslet számottevő élénkülése a bel-budai, zöldövezeti lakások iránt, és ezután is nehezen lehet gazdát találni a kevésbé korszerű, magas közös költségű, hagyományos építésű és lakótelepi lakásokra.
Tovább nő a használt kislakások értékesítési ideje, mivel a garzonlakások korábbi magas keresletét a 1,5 szobás lakások iránti igény váltotta fel. Emellett további keresletélénkülésre lehet számítani a luxusigényeket kielégítő nagy alapterületű lakások, önálló házak iránt is.
Keresett helyek, árak
#page#
Ha a fővárost a kereslet szempontjából nézzük, a hazai vásárlók Bel-Budán többnyire 20 millió forintig szeretnék megoldani lakásigényüket, míg Pesten 15 millióig van a legnagyobb "tömegigény". A Duna jobb partján 280-320 ezer forint között szóródik a negyvenes években épült társasházi lakások ára, míg a pesti belvárosban 300 ezer az átlag négyzetméterár. Ez utóbbiból gyakran még akkor sem akar engedni az eladó, ha az említett értékcsökkentő tényezők miatt le kellene menni 240-260 ezer forintra. - állítja Kaláné, aki úgy tapasztalja: a használt lakás szempontjából leginkább keresett pesti területek közé a VI. kerület, valamint a Ferencváros Kálvin tér és Nagykörút környéki utcái, és a XIII. kerület belső részei tartoznak.
Emellett természetesen van érdeklődés a belvárosi magban - Vörösmarty tér és környéke, Váci utca régi szakasza, Kossuth Lajos utca stb. - fekvő egyedi panorámájú és nívós belső kialakítású luxuslakások iránt is: főleg a külföldiek részéről. Itt a leggyakrabban keresett használtlakás-méret a 70 és 140 négyzetméter közötti alapterületű.
A kínálatban hasonló ugyan nem sok akad, hiszen a régi tulajdonosok többsége nem szívesen válik meg patinás helyen fekvő ingatlanától. Maradásra készteti őket az is, hogy jelentős új fejlesztések indultak el a régi, funkciójukat vesztett belvárosi épületekben (pl. a volt ORI székház helyén), ami tovább növeli a környező utcákban lévő lakások értékét. Ezeken a belvárosi részeken a négyzetméterárak is a magasabb mezőben mozognak: a jó adottságokkal rendelkező, szép panorámájú, jó állapotú házban lévő, nívósan felújított, jó belső kialakítású használt lakások négyzetméterára 600-700 ezer forint között van, míg a szomszédos keresztutcákban (pl. Szemere, Honvéd stb.) 300-350 ezer forint/négyzetméterárnál többért csak ritkán lehet eladni a lakóingatlanokat.