Ki fizet (vissza) a végén?

Az uniós pénzek visszafizetése több mint kellemetlen, megúszni szinte lehetetlen, de a mértéke komolyan csökkenthető a szakszerű ellenőrzési szisztéma alkalmazása révén.

Hatékonyabb intézményrendszert akar létrehozni a kormányzat a 2007-2013 közötti időszakra, hogy a jelenleginél hatékonyabb és áttekinthetőbb legyen az államháztartási belső pénzügyi ellenőrzés rendszere. Ezt a tervet is dr. Weidlich Edit pénzügyminisztériumi miniszteri biztos ismertette a Miniszterelnöki Hivatalban szervezett október 12-i tájékoztatón. Arra gondolnak az ellenőrzés szakértői, hogy talán célszerű egy nagy intézménybe koncentrálni a már ma sem kis számú, s minden kifizetésre kiterjedő kontrollt. Amúgy a kifizetéseknél is hasonló koncentrációnak lenne értelme. A későbbiekben egyre fontosabbá váló "mérce" lesz az, hogy mennyi uniós pénz felhasználása során mennyit nem kell visszafizetni. Márpedig eleddig még nem volt példa arra, hogy EU-tagországot ne köteleztek volna visszafizetésre, ám az ilyen kötelezettség mértéke nagy mértékben csökkenthető a szakszerű ellenőrzéseknek köszönhetően.

Weidlich Edit pénzügyminisztériumi miniszteri biztos azt is nyilvánvalónak tartja, hogy a struktúrájában is átalakuló szabályozás - miközben EU-konformmá alakítja az ellenőrzési gyakorlatot - a nemzeti költségvetéseket is átláthatóbbá teszi. Ebbe a korszerűsítési folyamatba illeszkedik egyebek között az uniós kockázatkezelési módszertan adaptálása. Ebbe például az is beletartózik, hogy 2006-tól a vezetői elszámoltatás azzal jár majd együtt, hogy az érintettek nyilatkozatot írnak alá, hogy az irányításukkal működő, EU-s pénzekkel is gazdálkodó intézménynél működtetik a belső ellenőrzési funkciókat, alkalmazzák az uniós szabályoknak megfelelő kontrolling elemeket.

Az uniós igények szerint kialakítandó ellenőrzési gyakorlat azt jelenti, hogy magában az EU-ban is további szigorító intézkedések sorát érvényesítik. A 2007-2013 közötti időszakban az ellenőrzésben érdekelteket már nem pusztán kijelölik az egyes országok illetékes intézményei, mivel kötelező lesz az akkreditálás. Az uniós pénzeket kezelő intézményeknél évente lesz zárszámadás, könyvvizsgálati jellegű záradék produkálása mellett. Az irányító hatóságok vezetői előzetes nyilatkozatot tesznek, azt deklarálva, hogy minden erőforrást rendelkezésre bocsátottak az uniós pénzek szabályos és ellenőrzött kifizetése megvalósításának érdekében. Ezért a nyilatkozatért mind az intézmény vezetője, mind a felügyelő miniszter felelősséget vállal. Weidlich Edit nem tagadta, maga az uniós ellenőrzési rendszer nagyon is megérett a korszerűsítésre, s nem is véletlen, hogy az egyszerűsítés és az országokon belüli eltérő megoldások összehangolása érdekében munkacsoportot szervez Brüsszel.

Véleményvezér

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.
Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban

Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban 

Hová tűnik az adófizetők rengeteg pénze?

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo