Ki fizet (vissza) a végén?

Az uniós pénzek visszafizetése több mint kellemetlen, megúszni szinte lehetetlen, de a mértéke komolyan csökkenthető a szakszerű ellenőrzési szisztéma alkalmazása révén.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Hatékonyabb intézményrendszert akar létrehozni a kormányzat a 2007-2013 közötti időszakra, hogy a jelenleginél hatékonyabb és áttekinthetőbb legyen az államháztartási belső pénzügyi ellenőrzés rendszere. Ezt a tervet is dr. Weidlich Edit pénzügyminisztériumi miniszteri biztos ismertette a Miniszterelnöki Hivatalban szervezett október 12-i tájékoztatón. Arra gondolnak az ellenőrzés szakértői, hogy talán célszerű egy nagy intézménybe koncentrálni a már ma sem kis számú, s minden kifizetésre kiterjedő kontrollt. Amúgy a kifizetéseknél is hasonló koncentrációnak lenne értelme. A későbbiekben egyre fontosabbá váló "mérce" lesz az, hogy mennyi uniós pénz felhasználása során mennyit nem kell visszafizetni. Márpedig eleddig még nem volt példa arra, hogy EU-tagországot ne köteleztek volna visszafizetésre, ám az ilyen kötelezettség mértéke nagy mértékben csökkenthető a szakszerű ellenőrzéseknek köszönhetően.

Weidlich Edit pénzügyminisztériumi miniszteri biztos azt is nyilvánvalónak tartja, hogy a struktúrájában is átalakuló szabályozás - miközben EU-konformmá alakítja az ellenőrzési gyakorlatot - a nemzeti költségvetéseket is átláthatóbbá teszi. Ebbe a korszerűsítési folyamatba illeszkedik egyebek között az uniós kockázatkezelési módszertan adaptálása. Ebbe például az is beletartózik, hogy 2006-tól a vezetői elszámoltatás azzal jár majd együtt, hogy az érintettek nyilatkozatot írnak alá, hogy az irányításukkal működő, EU-s pénzekkel is gazdálkodó intézménynél működtetik a belső ellenőrzési funkciókat, alkalmazzák az uniós szabályoknak megfelelő kontrolling elemeket.

Az uniós igények szerint kialakítandó ellenőrzési gyakorlat azt jelenti, hogy magában az EU-ban is további szigorító intézkedések sorát érvényesítik. A 2007-2013 közötti időszakban az ellenőrzésben érdekelteket már nem pusztán kijelölik az egyes országok illetékes intézményei, mivel kötelező lesz az akkreditálás. Az uniós pénzeket kezelő intézményeknél évente lesz zárszámadás, könyvvizsgálati jellegű záradék produkálása mellett. Az irányító hatóságok vezetői előzetes nyilatkozatot tesznek, azt deklarálva, hogy minden erőforrást rendelkezésre bocsátottak az uniós pénzek szabályos és ellenőrzött kifizetése megvalósításának érdekében. Ezért a nyilatkozatért mind az intézmény vezetője, mind a felügyelő miniszter felelősséget vállal. Weidlich Edit nem tagadta, maga az uniós ellenőrzési rendszer nagyon is megérett a korszerűsítésre, s nem is véletlen, hogy az egyszerűsítés és az országokon belüli eltérő megoldások összehangolása érdekében munkacsoportot szervez Brüsszel.

Véleményvezér

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo