Jelentősen csökkent tavaly óta azok aránya, akik hamis ruházati cikket vásárolnának. 2014-ben a megkérdezettek több mint fele elutasította ennek lehetőségét, míg 2009-ben még csak minden harmadik válaszadó nyilatkozott így. A hamis illatszerek elutasítottsága tartósan magas. A válaszadók háromnegyede – a tavalyi évi mintához hasonlóan – elzárkózik a hamis kozmetikumoktól és illatszerektől, még akkor is, ha azok jóval olcsóbbak. 2009-óta e téren is jelentős javulás figyelhető meg – derült ki a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT) által készített felmérésből.
A valóságban többen vesznek hamis terméket
A valós vásárlásokat vizsgálva azonban kevésbé kedvező a kép. Összességében – valamennyi termékcsoportban – 3 százalékkal nőtt azok aránya, akik az elmúlt évben egynél több alkalommal vásároltak hamis terméket. A több éves trend hullámzó, azok aránya, akik elmondásuk szerint nem vásároltak az elmúlt 12 hónapban hamisítványt, 84 és 87 százalék között mozog.
Az egyes termékcsoportokat vizsgálva változatos kép rajzolódik ki az elmúlt egy év megvalósult vásárlásai tekintetében. Továbbra is a ruházati cikkek alkotják a „legnépszerűbb” hamisítvány-csoportot, a megkérdezettek 17 százaléka vásárolt ilyet az elmúlt évben. Ez kismértékű csökkenés a tavalyi méréshez képest. Hamis illatszer beszerzéséről a válaszadók 5 százaléka számolt be, ami a tavalyi évvel holtversenyben a legalacsonyabb mért érték; a 2009-es kiinduló adatfelvételhez képest megfeleződött e személyek aránya.
Budapesten fogy a legtöbb hamisítvány
A legfontosabb magyarázó változója a hamis termékek fogyasztásának a kor: a vásárlóerő szempontból legaktívabb korcsoport, a fiatal középkorúak vesznek a legnagyobb arányban hamis ruhát és illatszert, illetve az összes kategória összegzett mutatója is ebben a korcsoportban a legmagasabb. Nemek tekintetében csak az illatszerek vásárlásában van számottevő eltérés: míg a férfiak 3-4 százaléka vett az elmúlt évben hamis illatszert, addig a nők 6 százaléka.
A településtípus szintén sok tekintetben meghatározza a hamis termékekkel kapcsolatos vásárlási szokásokat: a budapesti lakosok minden hamis terméktípust átlagon felüli mértékben fogyasztanak, míg a községek lakói jelentősen átlag alatti mértékben vásárolnak hamis termékeket.
Meglepő módon a jövedelem nem magyarázza statisztikailag szignifikánsan a hamis termékekkel kapcsolatos vásárlási szokásokat – annak ellenére, hogy az ár a legfontosabb vásárlásra motiváló tényezőnek bizonyult (spórolni az anyagi helyzettől függetlenül szeretnek a hamisítványok vásárlói). Kivételt CD-k és DVD-k vásárlásánál, valamint a letöltések esetében találtunk: a legfelső és a legalsó jövedelmi ötödbe tartozók fogyasztása kiemelkedő ezen a téren.