Kevesek a békebeli megszorítások

Az euró bevezetésének 2010-es dátumát képtelenségnek tartja ma már a Kopint-Datorg. Konjunktúrajelentése erre az évre 3,8 %-os növekedést tartalmaz, s 4 %-osat 2006-ra.

Vonja vissza a jövő évi költségvetési törvénytervezetet a kormány! - fogalmazta meg a tanulságot Palócz Éva, a Kopint-Datorg Rt. vezérigazgató-helyettese. De ha mindenáron kitart ennél a beterjesztett költségvetésnél a kabinet, akkor mondjon le a 2010-es euró-bevezetési dátumról. A kettőt együtt békeidőben alkalmazandó megszorítások mellett lehetetlen valóra váltani.

Az október 11-én ismertetett legfrissebb kopintos konjunktúrajelentés erre az évre 3,8 százalékos növekedést tartalmaz, s 4 százalékosat 2006-ra. Az ipari termelés 2005-ös 6,5 százalékos növekedését 7 százalékos követi jövőre. A folyó fizetési mérleg 6,6 százalékos GDP-arányos idei hiánya jövőre is hasonlóan alakulhat, a számítások szerint 6,8 százalék lesz.

Voltaképpen az igazi makrogazdasági problémát az államháztartás eddigi és várható alakulása jelenti. Az év végéig  ugyan egyensúlyhoz közeli adatok várhatók, ám az ESA szerinti éves deficit elérheti a GDP 5,4 százalékát. A kormány 4,7 százalékos GDP-arányos hiányt tervez, mely nyugdíjreform nélkül 6,1 százalékos eredményszemléletű hiányt jelent. Már a tervezet is rekord nagyságú, s ez annak a következménye, hogy a jövő évi költségvetési törvény nemcsak hogy nem szakít azokkal a káros folyamatokkal, amelyek idén is, a korábbiakban is a magas hiányhoz vezettek, hanem ellenkezőleg: a bevételek csökkenését a kiadások jelentős növekedésével kapcsolja össze. A tervek szerint tehát az államháztartás 1580 milliárd forintot - a GDP 6,4 százalékát - meghaladó hiányt halmoz fel. A Kopint-Datorg Rt. jelentése azt is megállapítja, hogy ebben a költségvetésben szó nincs arról, ami az adócsökkentések bejelentésének az idején még hallható volt: nevezetesen az, hogy az adóbevételek kiesését a kiadások mérséklésével fogja a kormányzat ellensúlyozni. Nem hogy nincs szó erről, hanem az ellenkezője az igaz.

A bevételeket a kormány összességében 250 milliárddal alacsonyabbra becsüli 2006-ban, mint a 2005. évi terv volt, és mintegy 100 milliárddal kisebbre, mint amekkora a Kopint-Datorg előrejelzése szerint idén lesz. A büdzsé kiadási előirányzatai mintegy 800 milliárd forinttal magasabbak, mint az előző évi terv volt. Jövőre tovább nőnek a költségvetési szervek működési kiadásai az idén előirányzotthoz képest: 1831 milliárd forintot tervez a kormányzat elkölteni a saját apparátusára, s ez 21 milliárddal több, mint a 2005-re tervezett.

A jövő évi 835 milliárdos adósságszolgálat kevesebb az ideinél, tekintettel a kamatterhek csökkenésére. De 2005-re 1400 milliárd forintos növekmény várható az adósságállománynál, s ez 70-80 milliárdos plusz terhet jelent a büdzsének. Végső soron az sem várható, hogy az alapkamat eddigi csökkenési sorozata jövőre folytatódjék. A központi költségvetés bevételei tehát legalább 200 milliárddal csökkennek, a kiadások 450 milliárddal emelkednek, a kormány a hiányt az idénre tervezett mintegy 700 milliárd forintról 2006-ban 1530 milliárd forintra emelte. A Kopint-Datorg úgy számol, hogy a tényleges hiány 1700 milliárd körül lehet. 

Véleményvezér

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.
Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban

Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban 

Hová tűnik az adófizetők rengeteg pénze?

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo