Kevésbé bizakodók a munkavállalók

Az alacsony végzettségűek, a mezőgazdaságban dolgozók, valamint a pályakezdők és a nyugdíjazásuk előtt állók körében csökkent a munkavállalói bizalom az elmúlt negyedévben – derül ki a BNP Paribas Cardif biztosító és a Medián legfrissebb közös munkaerőpiaci felméréséből. Az adatok alapján továbbra is a magasabb végzettségűek a legbizakodóbbak.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: SXC

Az 2016-os év azonos időszakához képest 2 ponttal, februárhoz képest pedig 4 ponttal csökkent és ezzel 60 pontos értéket vett fel 2016 második negyedévében a BNP Paribas Cardif Munkaerőpiaci Stabilitási Indexe. A mérőszám azt vizsgálja, hogy a munkavállalók mennyire bíznak abban, hogy jelenlegi munkahelyük hosszú távon is munkalehetőséget biztosít majd számukra. Emellett azt is figyelembe veszi, hogy az alkalmazottak milyen lépéseket tennének munkahelyük megtartása érdekében, amennyiben az veszélybe kerülne, továbbá megmutatja azt is, hogy a munkavállalók saját megítélésük szerint milyen könnyen találnának új munkalehetőséget.

Iskolai végzettséget tekintve továbbra is a magasabb végzettségűek vannak elől: a diplomások 71 ponttal vezetik a mezőnyt, utánuk 63 ponttal következnek a legalább érettségivel rendelkező munkavállalók. A szakmunkások 59 pontos értéke már három ponttal elmarad az átlagostól, a legfeljebb 8 osztály végzettséggel rendelkezők pedig 40 ponttal zárják a sort.

Korcsoport alapján a 18–29 és az 50–59 év közöttiek körében éves szinten ugyan nem tapasztalható jelentős változás, de a februári adatokhoz képest már 7, illetve 6 pontos csökkenés volt megfigyelhető, így mindkét csoportnál 58 pontot mértek az elemzők. A 2016 eleji időszakhoz képest a 60 év felettiek körében is érzékelhető változás ment végbe: a 9 pontos csökkenés következtében bizalmuk már 10 ponttal marad el az átlagostól.

A vezetők is bizonytalanok a jövőben
Kissé javult ugyan az előző negyedéves – váratlanul jelentős – csökkenést követően az IBS Nemzetközi Üzleti Főiskola és a Policy Agenda közös kutatásában készített kis- és középvállalati konjunktúraindex (KKV-index) értéke, de még mindig 50 pont alatt van. Az adatok továbbra is azt mutatják, hogy hullámzó a cégvezetők megítélése, nem biztosak abban, hogy milyen irányba változik a gazdaság az elkövetkező időszakban.
„Általánosságban elmondható, hogy a magyar munkavállalók állásuk iránti bizalma az elmúlt időszakban enyhén csökkent. Emellett a hosszú távú trendeket figyelembe véve megállapíthatjuk, hogy a magasabb iskolai végzettség nagyobb önbizalmat jelent a munkavállalás szempontjából, illetve a munkaerőpiacon való elhelyezkedéssel kapcsolatban. Továbbá azt is kijelenthetjük, hogy a fiatal diplomások és a pályájuk végén járó munkavállalók az átlagosnál pesszimistábbak” – mondta el Bernáth Tamás, a BNP Paribas Cardif biztosító vezérigazgatója.

A szektorok szerinti bontás tekintetében fontos kiemelni a kereskedelmet, ahol a folyamatos ingadozás mellett most 3 pontos visszaesés érzékelhető. A lista végén hagyományosan a mezőgazdaságban dolgozók állnak 48 ponttal, ami az index mérése óta rekord alacsonynak számít.

Lakóhely szerint a falvakban és a városokban élők körében egyaránt csökkent a stabilitási index: az 57 és 60 pontos érték 4, illetve 5 százalékpontos csökkenést jelent az előző negyedévhez képest. Ugyanakkor a fővárosiak az átlagnál 5 ponttal magasabb értéket értek el, ami 2015 ősze óta a legmagasabb érték. A férfiak és nők közti különbség a korábbi eredményekhez képest eltűnt, ami azt jelenti, hogy a jelenlegi adatok 60 pontos értéket mutatnak mindkét nem esetében.

 

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo