A feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatokat egyaránt magában foglaló kompozit BMI (beszerzésimenedzser-index) előzetes júliusi értéke 55,0 pontra, 27 havi csúcsra emelkedett az előző havi 54,8 pontról. Elemzők 54,2 pontot vártak júliusra.
A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági tevékenység teljesítményének a növekedését, 50 pont alatti értéke pedig a zsugorodását jelzi.
A szolgáltatóipari BMI értéke 56,0 pontra, 28 havi csúcsra emelkedett a júniusi 55,3 pontról. A piac lassúbb növekedést jelző értéket, 54,7 pontot várt júliusra.
A feldolgozóipari teljesítmény viszont a várt növekedés helyett veszteségbe fordult, 50 pont alá csökkent, január óta az első alkalommal. A júliusi érték 49,5 pont lett a várt 51,7 pont helyett a júniusi 51,6 pont után.
A feldolgozóipari BMI mérséklődése az új megrendelések, a termelés és a készletek csökkenése közepette az árutermelő ágazatban az üzleti feltételek romlását jelzi. Negatív hatást fejtett ki a foglalkoztatás növekedési ütemének a lassulása is. Kismértékben hosszabbodott a beszállítók teljesítési ideje is. A gyárkaput elhagyó árukért felszámított árak egy éve a legkevésbé emelkedtek ugyan, de az inputárak gyorsabb ütemben emelkedtek, részben a nyersanyagok, az energia és a logisztika magasabb költsége miatt.
Chris Williamson, az S&P Global Market Intelligence vezető közgazdásza a kimutatás adatait kommentálva rámutatott, hogy összességében a júliusi eredmény 2,5 százalékos évesített GDP-növekedésre utal, ami jobb a második negyedév mintegy 2,0 százalékos évesített növekedésénél. Megjegyezte ugyanakkor, hogy az áremelkedés mértéke alapján a Fed 2 százalékos inflációs célja felé közeledésre lehet következtetni. (MTI)