Az USA számolta fel a leggyorsabban a világjárvány negatív gazdasági következményeit

Három meghatározó mérőszámmal hasonlították össze a világ két legnagyobb gazdaságának teljesítményét: GDP, részvénypiaci értékelés és közvetlen külföldi befektetések (FDI). Az utóbbi éveket az Egyesült Államok nyerte Kínával szemben.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az IMF World Economic Outlook legfrissebb (2024. áprilisi) adatai szerint az Egyesült Államok és Kína részesedése a világ GDP-jében együttesen 43,2 százalék. Amerika részesedése a globális GDP-ből az elmúlt években nőtt, a 2011-es mélypontról, 21,1 százalékról 26,3 százalékra. Ez részben annak köszönhető, hogy a COVID-19 világjárvány negatív következményein példamutatóan gyorsan lettek úrrá.

Részvénypiaci értékelés

Az Egyesült Államok dominál a tőzsdei értékelések területén, 2024. február 29-én a globális összérték 61 százalékát birtokolták. Ez a szám az egyes országok részesedésén alapulnak az S&P Global BMI-ből, amely a legszélesebb körű indexe a világ részvénypiacainak. Az Egyesült Államok és Kína közötti hatalmas különbség a részvénypiaci értékelések között számos tényező eredménye. Piaci érettség, a vállalatirányítás és a nemzetközi részvétel minőségét és mennyiségét mutatja az eredmény. Az S&P Global BMI-n belüli országok rangsorát tekintve Kína a negyedik legnagyobb (Japán és az Egyesült Királyság mögött).

A közvetlen külföldi befektetések

Az FDI olyan befektetés, amelyet egy cég vagy magánszemély egy országban egy másik országban lévő üzleti érdekeltségekbe fektet be. Ez a fajta befektetés nagyon előnyös lehet, mert munkahelyeket teremthet és fokozhatja a gazdasági növekedést. Az fDi Intelligence adatai szerint az USA és Kína az első és a második helyen áll a kumulált FDI állomány tekintetében. E szegmensben Kína nagyon erősen teljesített az elmúlt években. Például 2012-ben Kína 950 milliárd dollár közvetlen külföldi befektetést vonzott, ami a hatodik helyhez volt elegendő. 2022-re az összérték 3,8 billió dollárra nőtt, ami azt bizonyítja, hogy még a szabályozási kihívások és a geopolitikai feszültségek ellenére is vonzó ország Kína a globális vállalkozások számára.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo