A fenti adatok egyértelműen a munkaerőpiac feszességének oldódásáról árulkodnak. Ez a gazdasági problémáknak a munkaerőpiacon való, egyre markánsabb megjelenését tükrözik, ugyanakkor az inflációs nyomást gyengítik.
A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat nyilvántartásai alapján július végén a regisztrált álláskeresők száma 228 ezer főre nőtt, ami 0,2 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi adatot. Az adat egy hónappal korábban még 224,6 ezer volt, közel 4 ezer fővel kevesebb a tavaly augusztusi szinthez képest.
Kilátások
Az elemző szerint a friss munkanélküliségi adat mindenképpen kellemetlen meglepetést jelent, mivel több tized százalékponttal meghaladja az elemzői konszenzust, ami ritkaság a munkanélküliségi ráta esetében. A munkanélküliek számának emelkedése és a foglalkoztatás (egyhavi adatok alapján mért) csökkenése egyre inkább a gazdaság gyengélkedésének tudható be. A korábbi hónapokban még lehetett azt mondani, hogy a munkanélküliek száma az aktívak számának emelkedésével párhuzamosan ment végbe, de ez a legfrissebb adatokat megnézve már nem mondható el. Egyre jobban hűl a munkaerőpiac.
A gazdaság gyengélkedése következtében a következő hónapokban (a korábban vártakkal ellentétben) vélhetően nem fog csökkenni a munkanélküliségi ráta, hanem inkább további enyhe emelkedés valószínűsíthető. Ráadásul egyre inkább közelítünk a téli hónapokhoz, amikor szezonális okokból egyébként is a ráta emelkedése szokott jellemző lenni. 2025-ben ugyanakkor a gazdasági növekedés felfutása várható. Ezt idővel követheti a munkaerőpiac javulása is, azonban várhatóan némi késéssel.