Két indítvánnyal, üzenettel igyekeznek ellátni a jegybank új elnökét, illetve a monetáris tanácsot. A legtöbben akár már hozzá is nyúlnának a kamathoz, de a változtatás iránya a lefelé módosítás. A vita a mértékről és az ütemről folyik. Amit viszont teljességgel kizárnak, az az emelés. Az elemzők többnyire a második negyedévben tartja indokoltnak a kamatcsökkentést. Ez a legújabb idők "termése", hiszen még egy hónappal ezelőtt is a "lazítást" az év első felében elképzelhetetlennek tartották.
A hétfőn esedékes monetáris tanácsi ülést tehát az elemzők szó- és érvcsatája előzi meg. A forint huzamos erősödése miatt például az erőteljes beavatkozást sokan az év hátralevő részében mindenképpen indokoltnak gondolják. Megszólalt az egyik szaktekintély is, Bokros Lajos "üzenete" 0,25 százalékos alapkamat csökkentést gondol ideálisnak. Az árfolyamra mindenesetre azért is érdemes figyelmet fordítani, mert a nemzeti valuta túlzott felértékelődését célszerű kivédeni. Az árfolyamsáv eltörlésének hetekkel korábbi "feldobása" még nem múlt el teljesen, a sokszoros hivatalos nem ellenére is megnyilatkoznak egy ilyen döntés mellett néhányan. A forint árfolyamsávot a sávszéltől nagy távolságra jósolják,: március végére 249,50, az év végére 255 forintos euróra tippelnek.
A múlt hét végére a bankközi devizapiacon valamelyest gyengült a forint, az euró 245,40-246,90 forint között mozgott, s vélhetően a folytatás is 245-248 forintos sávon belül lesz. A dollár a múlt héten két éves mélypontjára ért az euróval szemben. Külön figyelmet érdemelhet tehát a dollár és az euró egymáshoz való viszonya, illetve az, hogy a zöldhasú leértékelődésének szükségességét gondolják indokoltnak nemzetközi pénzügyi szakértők. Ennek az az oka, hogy az USA folyó fizetésimérleg-hiányának igen magas, s indokolt lehet az árfolyam-korrekció, közép távon a dollár árfolyamának további csökkenése szinte elkerülhetetlen és elengedhetetlen.