Kemény ellenfelet kaptak a személyi kölcsönök a januártól elérhető munkáshitel képében: a 17 és 25 év közötti fiatalok életkezdését támogatni hivatott konstrukció ugyanis kamatmentes lesz, és a tőkerészen felül csak az állami kezességvállalás 0,5 százalékos díját kell megfizetniük az érintetteknek.
A már nagyjából véglegesnek tekinthető szabályok szerint a szabad felhasználású munkáshitel maximális összege 4 millió forint lesz, legfeljebb tízéves futamidő mellett, amelyből az következik, hogy az adósoknak legfeljebb havi 35 ezer forint körüli havi törlesztőrészlettel kell számolniuk. A támogatott konstrukció igénylésére azok jogosultak, akik a középiskolai tanulmányaikat követően nem tanultak tovább – ez értelemszerűen kizárja a potenciális ügyfélkörből a diákhitellel rendelkező, felsőoktatásban tanuló fiatalokat is.
A támogatott konstrukció további előnye, hogy akár részmunkaidőben foglalkoztatott fiatalok is igénybe vehetik – ez a havi törlesztőrészlet maximális nagyságát nézve nem is lehetetlen –, miközben a gyermekvállalást is jutalmazza a feltételrendszer. Utóbbi azt jelenti, hogy egy gyermek születése vagy örökbefogadása után a kölcsön törlesztése két évig szüneteltethető, a második gyermek után a szüneteltetés mellett a tőkerész felét is elengedik, a harmadik gyermek érkezésével pedig a teljes tartozás megszűnik.
Megmozdulhat a hitelpiac
„Nyilvánvaló, hogy a munkáshitel megjelenése megmozdítja majd a teljes hitelpiacot: elég csak arra gondolni, hogy a gyermekvállalás ösztönzése miatt megfontolandó lehet más, támogatott konstrukciót – babaváró kölcsönt, vagy a CSOK Pluszhoz kapcsolódó lakáshitelt – is igényelniük az érintetteknek, ha valóban családalapításban gondolkodnak” – nyilatkozta lapunknak Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.