Ma szolidan jónak, hat-nyolc év múlva akár pazar hozamú értékpapírnak tűnhet az az állampapíroknál számottevően kedvezőbb befektetési kínálat, amellyel az OTP Bank rukkolt elő. Amennyiben nem ok nélküli a piaci konszolidációban való banki bizalom, valóban ígéretes a lakosság szempontjából a tízéves futamidejű, évente 7,7 százalék fix kamattal kecsegtető jelzáloglevél. A hitelintézet vezérigazgató-helyettese, Lantos Csaba a jelzáloglevél bemutatása alkalmával, azaz május 30-án már birtokában volt annak az információnak, hogy hazánk elszenvedőjévé vált egy leminősítési hírnek. Ez azonban nem befolyásolta az OTP Bankot abban, hogy szinte ajándékot kínáljon a befektetőknek a 2015-ig évente járó 7,7 százalékos fix kamattal.
Az OTP Bank az elmúlt években már megjelent a piacon a rövidebb futamidejű jelzáloglevelekkel, előbb egyéves, majd hároméves befektetési kínálattal. Szintén a lakosságnak szánatott a tavaly kibocsátású 10 éves futamidejű jelzáloglevél, melyet a korábbi 1 és 3 éves futamidejűekkel együtt a befektetők 65 milliárd forint értékben jegyeztek. A bankcsoport lakossági jelzáloglevelei 81 százalékát adták a nem állam által kibocsátott ígérvény típusú eszközökben tartott háztartási megtakarítások tavalyi növekedésének. Ilyenformán az OTP Bank piaci részesedése 2004 végén már meghaladta a 40 százalékot a megtakarítások ezen szegmensében.
Az OTP Jelzálogbank Rt. ezúttal százmillió forint össz-névértékben jelenik meg a piacon a minimum 10 ezer darab, egyenként 10 ezer forint névértékű jelzáloglevéllel. Az új termék értékesítésére két hetes jegyzési periódusokban kerül sor úgy, hogy két hétig 10 éves annuitásos jelzáloglevél jegyezhető, a következő két hétben pedig 10 éves végtörlesztéses jelzáloglevelet jegyezhetnek a befektetők. Ezt követően felváltva két hetes periódusokban történik az értékesítés. A jegyzési időszak lezárását követően a jelzálogleveleket bevezetik a Budapesti Értéktőzsdére. Ebben az esetben is megadatik a jelzáloglevél tulajdonosának, hogy a futamidő lejárta előtt értékesítse az értékpapírt. Lantos Csaba a csökkenő kamatkörnyezet tényére hívta fel a figyelmet, amikor az új termék tíz éven át járó 7,7 százalékos kamatáról beszélt.
A vezérigazgató-helyettest, utalva a gyengülő forintra, illetve a múlt heti jegybanki döntésre, arról is megkérdeztük, hogy a devizában eladósodottak számára kedvezőtlenebbé váló törlesztő részletek miatt reagál-e valahogy a piac? Lantos Csaba szerint egyelőre csak olyanokkal lehet találkozni, akik túlvállalták magukat, de az ő problémáik nem a gyengülő forintból vezethetők le. A vezérigazgató-helyettes másmilyen veszélyforrást inkább lát, azt, hogy az utolsó egy évben pénzügyi vállalkozások sora jelent meg a jelzáloghitelezés területén is. Az ügynökök járják az ügyfeleket, s szabad felhasználású hiteleket kínálnak svájci frankban.