árai Zsigmond szerint a tavalyi negatív fejlemények bizonyos területeken kedvező hatással jártak: kifejezetten hozzájárultak például a hazai infláció erőteljes mérséklődéséhez a múlt év második felében. A májusi rekord óta, amikor 10,8 százalékos volt a tizenkét havi átlagos drágulás, fél év alatt mintegy 4 százalékponttal csökkent a magyarországi infláció.
- Ha kis szerencsénk van, a tizenkét havi infláció decemberre akár 6,9 százalékra csökkenhetett, de 7 százalék mindenképpen reális várakozás - mondta az MNB elnöke.
A pénzromlás tavaly második félévi erőteljes csökkenéséhez jócskán hozzájárultak olyan külső tényezők, mint az olajár esése a nemzetközi piacokon, és szerepet játszott a forint 5-10 százalékos erősödése is az ingadozási sáv kiszélesítése után. - Ha világméretekben nézzük az infláció alakulását, akkor Magyarország az élenjárók között van, mivel az országban egyetlen év alatt 30 százalékkal csökkent a pénzromlás üteme, ami egyáltalán nem mondható el a legtöbb országról - emelte ki Járai Zsigmond.
Az államháztartásról
Az MNB elnöke az államháztartás alakulásáról úgy vélte, hogy mivel a tavalyi infláció magasabb éves szintje miatt nagyobb bevételek voltak, így a velük szembe állított kiadások az államháztartási hiány mértékét nem változtatták meg, ezért az államháztartási deficit GDP-arányos szintje az előzetes tervek szerint alakult, és várhatóan nem éri el a 3,4 százalékot.
Különösen kedvezően alakult tavaly a folyó fizetési mérleg. Bár az előzetes adatok még nem állnak rendelkezésre, az sem elképzelhetetlen, hogy egymilliárd euró alatt marad a folyó fizetési mérleg deficitje. Mi több, a múlt évben négy egymást követő hónapban többlet volt a folyó fizetési mérleg, aminek gazdaságtörténeti jelentősége van - emelte ki Járai Zsigmond.
Ellentétes fejlődési pálya
A jegybank első embere aláhúzta: a világban zajló folyamatok miatt 2001 utolsó negyedévében Közép-Kelet-Európa, benne Magyarország az egyik legbiztonságosabb és legkedvezőbb befektetési régiónak bizonyult a külföldi multinacionális cégek számára.
A múlt évben Magyarország ellentétes fejlődési pályát járt be, mint Nyugat-Európa, illetve a világ többi része. Míg az Európai Unióban a dekonjunktúra jelei mutatkoztak, és ez jellemző az Egyesült Államokra is, addig Magyarországon továbbra is 4 százalék körül volt a gazdasági növekedés. Az OECD tagállamainak többségében tavaly a gazdasági növekedés az előző évi szint 60 százalékára esett vissza, Magyarországon ellenben a 2000-es esztendővel összevetve a gazdasági növekedés üteme kevesebb mint 1,5 százalékponttal, vagyis a 2000. évi szint alig kevesebb mint háromnegyedére mérséklődött. Még figyelemreméltóbb: a 2001. szeptember 11-i amerikai terrortámadások következményei miatt a világ legerősebb gazdaságaiban számos ágazatban óriási elbocsátások voltak, nőtt a munkanélküliség, ám Magyarországon a munkanélküliség aránya csökkent 2001-ben.
4,5 százalék infláció az idén
A jegybank elnöke az új, 2002-es esztendő makrogazdasági folyamatairól elmondta: az MNB továbbra is tartja magát ahhoz, hogy 2002. decemberben a tizenkét havi infláció 4,5 százalékos lesz. Ez a jegybank hivatalos inflációs célszáma. Bár nagy a bizonytalanság, és gyors dezinflációval nem számol az új évben az MNB vezetése, az infláció üteme azonban mindenképpen tovább mérséklődik, amit a forint további várható erősödése is segít majd - húzta alá.
Idén az államháztartási hiány várhatóan a tervek szerint alakul. Az MNB a számos bizonytalanság ellenére azt várja, hogy a GDP mintegy 4 százalékkal nő, és az államháztartási hiány bruttó hazai termékhez viszonyított aránya 3 százalék lesz.
A jegybank elnöke szerint 2001-ben a Magyar Nemzeti Banknak mint intézménynek a hitelessége jelentősen megnőtt. Ehhez nagymértékben hozzájárult, hogy a parlament jóváhagyta az új jegybanktörvényt, amelynek alapján a Magyar Nemzeti Bank függetlensége teljes mértékben hasonló lett az Európai Unió országainak központi bankjai által élvezett függetlenséghez.
Az MNB és a kormány együttműködése
Az MNB elnöke kiemelte: 2001 egyik legnagyobb eredménye, hogy korrekt együttműködést sikerült kialakítani a kormánnyal, különös tekintettel a miniszterelnökre, a gazdasági- és a pénzügyminiszterre. E korrekt együttműködés keretében a kormány teljesen egyetértett az MNB célkitűzésével, és maga is kinyilvánította, hogy Magyarország a lehető legkorábban, várhatóan 2006-tól legyen tagja az Európai Monetáris és Gazdasági Uniónak, és Magyarországon is vezessék be attól az évtől a forint helyett az eurót - mondta a jegybankelnök. A Magyar Nemzeti Bank vezetése már most ennek a távlati célnak megfelelően szervezi a mindennapi munkát.
- A forint ingadozási sávjának kiszélesítése, a forint teljes konvertibilitásának kinyilvánítása, a még megmaradt devizakorlátozások feloldása, valamint csúszó leértékelés rendszerének megszüntetése mind-mind azt a célt szolgálta, hogy Magyarországon minél előbb az EU-tagországokéhoz hasonló pénzügyi rendszer működjön, és az ország mielőbb be tudjon lépni az eurózónába - húzta alá Járai Zsigmond.
- Az elmúlt év elején, amikor is a jegybank közzétette eredeti, 2001 decemberére vonatkozó prognózisát, nevezetesen, hogy az infláció 2001 végére 7 százalékra mérséklődik, a pénzpiaci szereplők közül kevesen bíztak az MNB várakozásának teljesülésében. Az elmúlt év harmadik negyedévében azonban már látszott, hogy reális volt e várakozás a számtalan külső és belső negatív hatás ellenére. A jegybank most is szilárdan hisz abban, hogy 2002 decemberéig az egy évre visszatekintő infláció 4,5 százalékra mérséklődik, 2003-ra pedig ennek tudatában fogalmazta meg 3,5 százalékos inflációs célkitűzését - tette hozzá.
Járai Zsigmond kiemelte: az MNB az inflációs célokkal összhangban tette meg kamatlépéseit is. Egyrészt a Magyar Nemzeti Bank először összehangolta a jegybanki alapkamat és az irányadó kéthetes jegybanki betét kamatlábának változását. Később az MNB monetáris vezetése úgy döntött, hogy 2001. július 13-tól a két kamat mértéke megegyezik. A kamatlépések eredményeként a jegybanki alapkamat 11,25 százalékról 9,75 százalékra csökkent az elmúlt év végére. Az ezzel megegyező kéthetes betéti kamaton keresztül pedig a jegybank jelentősen csökkentette a pénzpiaci kamatokat.
Változatlan monetáris politika
- Az Európai Unióba történő belépésig nem kívánunk változtatni a tavaly kialakított monetáris politikán - húzta alá Járai Zsigmond.
Forrás: MTI
Járai Zsigmond a magyar gazdaságról
Magyarország elmúlt évi gazdasági növekedése a jegybank szakemberei szerint minden bizonnyal 3,8-4 százalékos volt, és ez jó teljesítmény ahhoz képest, hogy 2001-ben hosszú évek óta a legkritikusabb világgazdasági irányzatok jelentkeztek - nyilatkozta január elején az MTI-nek Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank elnöke.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.