A Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanács túlnyomó többséggel a 8,5 százalékos alapkamat tartásáról döntött, miközben 25 bázispontos kamatcsökkentési javaslat is volt - mondta Simor András, a jegybank elnöke hétfői tájékoztatóján. "A magyar pénzügyi rendszer stabil, a nemzetközi pénzügyi válságnak nincs közvetlen hatása a magyar bankrendszerre - jelentette ki Simor András. Ez akkor is igaz, ha most már nemcsak amerikai, hanem európai pénzintézetek is bajba kerülnek" - tette hozzá.
A válság kihathat a magyar gazdasági növekedésre, így a költségvetési tervezetben a jövő évre rögzített 3,0 százalékos ütem kicsit túlzottnak tűnik - felelte az MTI kérdésére az elnök, aki helyesnek vélte, hogy a miniszterelnök kérésére a Pénzügyminisztérium egy alacsonyabb GDP növekedési modellt is kiszámol. (Simor szerint a magyar bankrendszer stabil.)
Az elmúlt 2 hónapban - elsősorban a 100 dollár környékére visszaeső olajárak miatt - mérséklődött az inflációs nyomás a magyar gazdaságban, ezért a kamatcsökkentési várakozások is némileg felerősödhettek. "Ha csak önmagában az energiaárak alakulását vennénk figyelembe, az augusztusban kiadott inflációs jelentéshez képest az elkövetkező két évre sokkal kedvezőbb, a jegybank inflációs célkövető politikájának méginkább megfelelő pálya rajzolódna ki. Ne felejtsük el, hogy a 20 ezer forint körüli átlagos olajárral is 3 százalékra csökkenhet az infláció a jegybanki számítások szerint" - mutatott rá elemzésében Vizkelety Péter, a Generali Alapkezelő makrogazdasági elemzője.
"Az alapkamat tartása mellett szólhatott a tanács mai ülésén az, hogy a nemzetközi piacokon a pénzügyi válság elmélyülésének vagyunk szemtanúi, s ez végeredményben a hazai piacokat is sérülékenyebbé teszi. Bár a forint árfolyama az euróhoz képest igen stabilnak mondható, például az állampapírok piacán elég erősen érezhető a likviditáshiány. A bérek oldaláról nem érzékelünk egyelőre különösebb nyomást, úgy véljük, a bérdinamika kisebb fejtörést okoz majd a jegybanknak a következő évben, összehasonlítva a korábbi időszakokkal - emelte ki Vizkelety Péter, aki hozzáfűzte, hogy ha csak a hazai fundamentumokat tekintenénk, megérett már az idő a kamatcsökkentésre, így még 2008-ban esélyt látunk akár 50 pontnyi vágásra, ezt a véleményünket fogják árnyalni természetesen a pénzpiaci krízis eseményei."