A menedzsmentnek pedig számos olyan döntést is érdemes meghoznia a következő évre vonatkozóan, amelyeket később már nem, vagy csak jelentős plusz adminisztrációval pótolhatnak – derül ki a MAZARS év végi összefoglalójából. 2019. december 20–31., valamint 2020. január 20–31. között több, adózási szempontból fontos dátum következik, a szokásos bevallási időpontok mellett, több különleges, esetenként jogvesztő határidőre is oda kell figyelni. Ezeket gyűjtötték össze a MAZARS szakértői:
Emellett a cégek több, adózással kapcsolatos alternatívát is megfontolhatnak:
Az országonkénti jelentéshez kapcsolódó bejelentés
Az országonkénti jelentési kötelezettségnek 2019. december 31-ig („CbCR”), a 2018-as üzleti évre vonatkozóan kell eleget tenni. Az adózók a fenti időpontig nyilatkozhatnak arról, hogy nem kötelezettek országonkénti jelentés benyújtására, és helyette melyik másik csoporttag teljesíti ezt a kötelezettséget, vagy önállóan jelentésre kötelezett társaságként, saját maguk nyújtják be ezt az adatszolgáltatást.
Érdemes odafigyelni a határidőre, azaz 2019. december 31-re, hiszen az országonkénti jelentéssel kapcsolatos adatszolgáltatási, bejelentési, illetve változás-bejelentési kötelezettség elmulasztása akár 20 millió Ft-ig terjedő mulasztási bírságot vonhat maga után.
Az ÁFA törvény 153/A. §-ának 2016. január 1-jei módosítása miatt, önellenőrzés nélkül a levonható adó érvényesítésére legkorábban az adott évben, legkésőbb pedig az azt követő naptári évben van lehetőség. Ennek megfelelően a 2018. évben keletkezett adólevonási jog legkésőbb 2019. december 31. napjáig érvényesíthető, a 2019. december havi, a 2019. IV. negyedévi vagy a 2019. évi áfabevallásban.
A fizetendő adót csak az ugyanazon adómegállapítási időszakban keletkezett levonható áfával, vagy ezt megelőzően keletkezett, de legfeljebb a tárgyidőszakot magában foglaló naptári évet megelőző egy naptári éven belül keletkezett levonható áfa összegével csökkenthetjük.