A magyarországi vállalkozások üzleti várakozásainak összesített mérőszáma a júliusi meredek visszaesést követően viszonylag széles sávban, alacsony szinten ingadozott. Az üzleti várakozások trendvonala a szeptemberi mélypont után emelkedőre váltott, szintje azonban 5-6 százalékponttal alacsonyabb az előző évek átlagánál. A vállalkozások 2007 első félévére vonatkozó helyzetértékelése mérsékelt bizalomerősödést jelez. Az üzleti bizalom javulásában a globális konjunktúrával összefüggő kedvező reálgazdasági adottságok meghatározó szerepet játszanak. Elemzői várakozások szerint a világgazdaság növekedési üteme ebben az évben öt százalékhoz közeli lesz, a világkereskedelem erőteljes bővülése mellett.
Az Ecostat legutolsó előrejelzése szerint 2007-ben a bruttó hazai termék éves növekedése 2,5-2,8 százalék közötti lesz, a fejlődést a külpiaci áruforgalom tíz százalék feletti dinamikája támogatja. A beruházási tevékenység a bázishatásnak és az uniós transzfereknek köszönhetően a második félévben élénkülni fog, mértéke éves szinten megközelítheti a GDP dinamikáját. A vásárlóerő bővítésére a kormány szándéka szerint az idén nem lesz lehetőség, a reálkeresetek várhatóan 3,5 százalékkal, a lakossági fogyasztás 0,5 százalékkal fog csökkenni.
A magyarországi kis- és középvállalatok idei fejlődési esélyei a makrogazdasági sarokszámok ismeretében az előző évekénél kedvezőtlenebbek lesznek - állapítja meg az Ecostat. Versenyképességük javítását, tőkeerejük érezhető növelését önerőből csak kevesen tudják biztosítani. Az EU támogatások az innovatív cégek tőkeerejét erősíthetik - fűzik hozzá. A hazai tulajdonú vállalkozások nem számolnak kedvező fordulattal a termelés alapvető feltételeiben. Az államháztartási hiány lefaragását célzó stabilizációs program és a költségvetés irányszámai alapján a vállalatcsoport értékesítési és jövedelmezőségi helyzete 2007-ben nem fog javulni. A kisvállalati kört érzékenyen érinti a hazai kereslet csökkenése, az importverseny erősödése és a fizetési kötelezettségek emelkedése.
Első félév: rossz idők
Az év első felében a hazai kis- és középvállalatok jövedelmezősége, likviditási helyzete romlik, a termékeik, szolgáltatásaik iránti kereslet szűkül - prognosztizálják. A működési terhek és az infláció növekedése a jellemzően alultőkésített, forgóeszköz hiánnyal küzdő szektor gazdálkodásában komoly nehézségeket okozhat. A vállalkozások kedvezőtlen üzleti várakozásait gyenge beruházási elkötelezettség kíséri. A lassuló, strukturális feszültségekkel terhes makrogazdasági környezetben új fejlesztési források elsősorban az EU-s támogatásokból nyerhetők.
Várakozások szerint az erős inflációs nyomás 2007 első félévében fennmarad, az árhullám tetőpontját várhatóan március-áprilisban éri el. Az Ecostat számításai szerint idén átlagosan 6,4 százalékos lesz az infláció. Január első napjaiban a kkv-k 2006-ra vonatkozó inflációs prognózisa 5,7 százalék volt, majdnem 2 százalékponttal meghaladta a tényleges értéket.
A múlt évi decemberi 12 havi árindexet 5,8-ra becsülték a vállalatok, ami viszont elmarad a tényleges ütemtől - teszik hozzá.