Ingatlanberuházások és adóvonzatuk Közép- és Kelet-Európában

Nem meglepő, hogy manapság igen nagy az érdeklődés az ingatlanberuházások iránt Közép- és Kelet-Európában. Ismerve a befektetések eltérő mértékét az már inkább meglepő, hogy a régió országaiban az adózási rendben nincs jelentős különbség – derül ki a KPMG friss jelentéséből. A tanácsadó cég öt országban – Magyarországon, Csehországban, Lengyelországban, Szlovákiában és Romániában – vizsgálta az ingatlan-beruházásokban kulcsfontosságú adózási kérdéseket. A cég adópartnere, Mike Glover ugyanakkor hangsúlyozza, hogy a befektetők számára az adózás mindenképpen szempont, ha el kell dönteniük, hol és milyen formában költsenek ingatlanra a régióban.

A beruházóknak az adó az egyik biztos kiadás. Annak mértéke ugyanakkor a szükségesnél jóval nagyobb lehet, ha a befektető nincs tisztában az adott ország adózási rendjével. „Természetesen a befektető sok egyéb tényezőt vesz figyelembe, mielőtt az adózási kérdéseket kezdené el vizsgálni. Elsődleges szempontnak számít a politikai és gazdasági stabilitás, a népesség, a vásárlóerő, az ingatlanárak és az, hogy a kínálatban szerepelnek-e valóban minőségi ingatlanok, az adójogszabályok részletei csak ezután válnak érdekessé. További fontos szempont persze a finanszírozás- és hitellehetőség” – hangsúlyozta a KPMG adópartnere, Mike Glover.

Az ingatlanberuházások eltérő mértéke Magyarországon, Csehországban, Lengyelországban, illetve Szlovákiában és Romániában azt sugallja, hogy a külföldi befektetők a politikai és gazdasági stabilitást erősebbnek tekintik az első három országban. Ugyanakkor a színfalak mögött továbbra is komoly az érdeklődés Szlovákia és Románia iránt is – a közép- és hosszútávra tervezők folyamatosan vásárolnak fejlesztési területek a két országban, abban bízva, hogy kiváló megtérülést hoznak majd valamikor a jövőben.

A beruházás megtervezésében ugyanakkor az adózás gyakran alapvető tényező lehet – az utóbbi években például a befektetők több esetben is éppen az adójogszabályok közötti eltérések miatt gondolták újra és alakították át befektetési terveiket. Jó példa erre a magyarországi új lakóingatlanokra vonatkozó áfa, amely kevésbé vonzóvá teszi ezt a beruházási formát hazánkban, mint például Lengyelországban vagy Csehországban.

Hasonlóképpen alakíthatják a befektetés irányát az illetékek. Míg Szlovákiában ez akár 20 százalék, Magyarországon pedig 10 százalék is lehet, Csehországban 5, míg Lengyelországban csak 2 százalék illetéket kell fizetni. Gyakori, hogy egy cég részvényeinek eladása kisebb adóköltséggel jár, ezért az ingatlan eladása érdekében inkább a vállalatot adják el, mint a cég vagyontárgyait. Ilyenkor egyébként a helyi adóhivatalok nem jutnak bevételhez sem a beruházás kezdetén, sem annak befejezésekor. Mindez jól példázza, hogy magasabb adótételek mellett is optimalizálható az adózás.

Számos tényezőt kell mérlegelnie annak, aki a térségben jelentős összeget kíván ingatlanberuházásba fektetni. Mindenesetre a befektetőkre váró tőkének és kormányoknak komolyan kell számolniuk azzal, hogy az adókonzekvenciák jelentősen befolyásolhatják a beruházók döntéseit.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo