Ingatlanadó: a többségünk megússza?

A miniszterelnök azt javasolja a szocialista frakciónak, hogy 30 millió forintos értékhatár felett legyen csak vagyonadó. A szakszervezeteknek nagyon nem tetszenek az elképzelések, míg az Ingatlanszövetség felmérné az összes lakás értékét.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 

Pótolni kell a hiányt
Az új javaslat valamennyivel kevesebb bevételt eredményezne, mint a korábban megfogalmazott. Azért, hogy a személyi jövedelemadót a tervezett nagyságrendben csökkenthesse a kormány, vélhetően az önkormányzatok, a közösségi közlekedés és a MÁV kiadásait csökkentenék.

Bajnai Gordon valószínűleg csütörtökön este frakcióülésen tárja a képviselőcsoport tagjai elé a vagyonadóra vonatkozó új, végleges javaslatát, amely szerint 30 millió forint alatt nem változtatnának a jelenlegi rendszeren, s csak e fölött vetnék ki az egységes vagyonadót az ingatlanokra, 50 millió forintos értékhatár felett pedig ez számottevően is megjelenne. Az utóbbinál a tervezett kulcs évente 0,5 százalék körül lehet.

A távirati iroda információi szerint az új javaslat is tartalmazza a méltányosságot, vagyis a nyugdíjasok, a nagycsaládosok, valamint az állásukat a válság miatt elveszítők kaphatnának valamiféle kedvezményt, de erről még tovább folyik az egyeztetés. Az MTI értesülései szerint a miniszterelnök azért e mellett a koncepció mellett döntött, mert véleménye szerint ez figyelembe veszi az MSZP frakciója és elnöksége által megfogalmazott elvárásokat és kéréseket.

Az elképzelések szerint a vagyonadó első elemei a későbbiekben tovább bővülhetnek például a nagy értékű hajókra, repülőgépekre, helikopterekre kivetett adóval.

Adatbázis nélkül semmit sem ér az egész

Azok az önkormányzatok, amelyek jelenleg is adóztatják a területükön az ingatlanokat, szinte kivétel nélkül terület-alapon teszik azt. A jelenlegi szabályok szerint ugyan is választható az adó érték-, illetve terület alapú meghatározása - mondta Mehrli Péter, a Magyar Ingatlanszövetség elnöke. Az Alkotmánybíróság a luxusadót azért szüntette meg, mivel nem valós, hanem az alapterület alapján számított értéken alapult. Így - függetlenül attól, hogy az állam vagy az önkormányzat - veti ki az érték alapú adót, azt csak a valós érték alapján teheti meg. Ehhez pedig el kell készíteni az ország ingatlan kataszterét.

A napokban Leitner József szakértő azt nyilatkozta, hogy nem az érték-, hanem a terület alapú adózás lenne a járható út (tehát az, amely alapján ma is adóztatják egyes önkormányzatok a lakásokat). Viszont ennél is fel kell mérni előzetesen minden lakást, majd a négyzetméterhez rendelné a jogszabály - differenciáltan - az adót.

Tízezrekért számolják ki mennyit ér a lakás

A jövő évi jogalkotás jelen fázisában mindenki ingatlan adózásról beszél, holott csak a lakások megadóztatásáról van szó. Borsi László, a Lakásvásár Médiacsoport elnöke szerint az ingatlanadó magában foglalja az állam, az önkormányzatok ingatlanjait, és minden magánépületet - például az irodaházakat - továbbá a földet is. Így a lakás- és az ingatlan adó nem azonos fogalmak. Ő is úgy vélte, hogy lakás kataszter nélkül nincs adózás.

Mehrli Péter - a szövetséggel még nem egyeztetett - véleménye szerint az adatbázishiány könnyen áthidalható. Az első évben mindenki valamiféle átalány adót fizessen, illetve ne fizessen, hanem ebből készíttesse el a saját lakása értékbecslését. Így egy év alatt kész lenne a kataszter, amely a földhivatali nyilvántartás része lenne. Jelenleg a bankok 25 ezer forintot fizetnek egy lakás értékének megállapításáért, de ha nagy tömegben kell ezt végezni, ennél is olcsóbb lehet. Arról nem beszélve, hogy az ingatlan (lakás) kataszterhez elegendő számba venni a fontosabb értékalkotó tényezőket. Amennyiben az állam 120 milliárd forint bevételt vár a lakásadóból a jelenlegi ugyanennyi mellé, akkor egy lakásra - figyelemmel az ország 4 millió darabos lakásállományára - 30 ezer forint jut. A lakáskataszter értékadatait - a későbbiekben - évente kell korrigálni.

Kérdés, hogy mi legyen azokkal a vidéki lakásokkal, amelyeknek nincs forgalmi értékük, mivel a településen sok év óta nem adtak el egyetlen lakást sem? Ezeket is be kell venni a kataszterbe Mehrli Péter szerint, de a forgalmi értékük - miután eladhatatlanok - nulla.

Szakszervezetek: botrányos, elfogadhatatlan, elképzelhetetlen...

Az érdekképviseleti körökben nem aratott sikert az ingatlanadó bevezetésének ötlete. Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége (ASZSZ) elnöke szerint az új adónem különösen az alacsony jövedelműeket sújtaná: „A jövő évi szja változásokból ez a réteg sokkal kevesebbet profitálhat, mint az átlagbér környékén keresők, az áfa emelése miatt pedig amúgy is romlik jövedelmi pozíciójuk."

Elfogadhatatlannak, hogy a lakosság lakhatást szolgáló ingatlanvagyona egy "sarc típusú adótárgy legyen", ugyanakkor az egyéb vagyontárgyak - befektetések, nagy értékű luxustárgyak - adóztatása szóba sem kerül - véli a LIGA Szakszervezetek. Érthetetlennek nevezik azt is, hogy a "jelenlegi válságban, a családok amúgy is igen magas - a lakhatáshoz kapcsolódó - költségei az adózással elviselhetetlen teherré váljanak".

A Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) alelnöke, Hernádvölgyi Andrea elképzelhetetlennek nevezte egy új adónem bevezetését már jövőre úgy, hogy ma még ennek részleteit is csak a kitalálói ismerik, és úgy vélte, hogy ilyen horderejű kérdésekben társadalmi konszenzus nélkül nem lehet dönteni. Szerinte a vagyonadóztatásnál nem lehet eltekinteni a magyar valóságtól, nem lehet például a panelban élő családokat sújtani ilyen teherrel. Az meg egyszerűen botrányos, hogy a nyugdíjasok helyett az örökösökkel fizettetnék meg az adót - mutatott rá.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo