A hitelkamatok a korábbi magas szintekről mérséklődtek, az új otthonfelújítási program és lakáspiaci élénkülés nyomán a belső kereslet élénkül, azonban az uniós források hiánya és az áprilisban bejelentett beruházás-elhalasztás negatív hatást gyakorol az ágazat kilátásaira. Lázár János építésügyi miniszter szerint ugyanakkor 2025 második felétől jelentős állami megrendelésekre lehet számítani.
Az építőipar meghatározó folyamatai:
A májusi adatok éves szinten növekedést mutatnak az ágazatban: az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 7,2 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Az építményfőcsoportok közül az épületek építésének termelése 11,2, az egyéb építményeké 1,1 százalékkal bővült. Az építőipari ágazatok közül az épületek építésében 12,5 százalékkal nagyobb, az egyéb építmények építésében 12,4 százalékkal kisebb volt a termelés volumene. A legnagyobb súlyú ágazat, a speciális szaképítés termelése 14,8 százalékkal nőtt.
Az építőipar összefoglaló adatai, előző év= 100 százalék, KSH
Havi alapon nézve májusban a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított adatok alapján az építőipar termelése 3,8 százalékkal kisebb volt az áprilisinál a KSH friss adatai szerint. Ez nem meglepő, mivel áprilisban 11 százalékos bővülést láthattunk.
A májusi rendelési mutatók viszont csökkenést mutatnak, ami az elmúlt 6 hónap alatt most fordult elő először: