Így változik a diákhitel törlesztése

A Kormány döntött a hallgatói hitelrendszerről szóló rendelet módosításáról, melynek eredményeképpen a hallgatói hitelezésben számos ügyfélbarát intézkedés lép életbe. A rendelet két lépcsőben lép hatályba, 2014. november 29-én, illetve 2015. február 1-jén.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ügyfélbarátabb lesz a szabályozás - Kép: Meathead Movers

A diákhitelek felvétele előtt álló hallgatók számára fontos tudnivaló, hogy változik a diákhitelek igénybevételének egyik legfontosabb jogosultsági feltétele: a jelenlegi 35. életév helyett 40. éves korig lehet kérni és folyósítani a diákhiteleket. Ugyancsak módosul a diákhitelek igénybevételére vonatkozó jogosultsági idő, ez az eddigi 10 tanulmányi félévről 11 tanulmányi félévre nő, vagyis a jelenlegi szabályozáshoz képest egy félévvel tovább kérhető a diákhitel. Egységes, osztatlan képzés esetén, amennyiben a képzési idő meghaladja a 11 félévet, továbbra is maximum 14 tanulmányi félévre igényelhető a diákhitel. Mindkét változás hatályba lépésének időpontja 2015. február 1-je lesz – figyelmeztett közleményében a Diákhitel Központ.

A Kormány nem feledkezett el a törlesztési szakaszban lévő ügyfelekről sem, több olyan könnyítést fogadtak el, melyek tovább segíthetik a diákhitelek időben történő visszafizetését. Azon törlesztő ügyfelek számára, akik fizetési nehézséggel küzdenek az eddigi 24 hónap helyett már 36 naptári hónapra lesz kérhető – továbbra is indoklás nélkül – a törlesztőrészlet mérséklése. Pozitív hír szintén a törlesztő szakaszban lévő ügyfelek részére, hogy az eddigi hat havi hátralék, hat havi törlesztőrészlet befizetésének elmaradása helyett a jövőben egy évi elmaradás után mondhatja fel a Diákhitel Központ az ügyféllel kötött hitelszerződést. Az új szabályok 2014. november 29-én lépnek hatályba.

A célzott kamattámogatást igénybe vevő ügyfelek - TGYES, GYES, GYED alatt lévő diákhiteles kismamák, kispapák - a jövőben abban az esetben is jogosultak lesznek célzott kamattámogatást kérni, ha teljes munkaidőben kereső tevékenységet folytatnak. Ez vonatkozik a már engedélyezett célzott kamattámogatásokra is. Technikai tudnivaló, ám igen fontos dátum a törlesztők számára, hogy a jövőben a diákhitel esedékes törlesztőrészleteit adott hónap 5. napja helyett, adott hónap 12. napjáig kell teljesíteni, az eddig megszokott módon, a hitelszerződés szerződésszámának egyidejű feltüntetésével. Ezen változások 2015. február 1-jén lépnek hatályba.

Egy speciális igénybevevői körre vonatkozó szigorítás is életbe lép 2014. november 29-én, mely alapján nem igényelhet szabad felhasználású hallgatói hitelt a jogerősen végrehajtandó szabadságvesztésre ítélt, ha a szabadságvesztés végrehajtása még nem fejeződött be, ide nem értve azt az esetet, ha az elítéltet feltételes szabadságra bocsájtották.

Mennyibe kerül majd az egyetem? Mutatjuk!
Lehetővé vált a felsőoktatásba bekerült fiatalok számára a továbbtanulás anyagi vonzatainak tervezése miután a Diákhitel Központ honlapján elérhetővé tette a „Pénzügyi tájoló”-t. Az internetes alkalmazás az egyetemi/főiskolai élet bevételi és kiadási oldalát egyaránt megmutatja az érdeklődőknek. A háttérben futó adatbázis elemei hazai felsőoktatási intézményektől, partnerektől kapott, illetve nyilvánosan is elérhető adatbázisokból származó, eddig egy rendszerbe nem foglalt adatok.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo