Így születik egy gazdasági nagyhatalom

Kína lehet a 21. század gazdasági óriása, lekörözve az Egyesült Államokat is, a gazdasági eredmények legalábbis erre engednek következtetni. A kelet-ázsiai ország jövője ugyanakkor meglehetősen bizonytalan, kérdéses, hogy a nagyhatalommá váláshoz szükséges változásokkal hogyan fog megbirkózni.

Kína, az Amerikai Egyesült Államokkal karöltve napjaink gazdasági óriásának tekinthető. Ha azt mondjuk, hogy a huszadik század az USA százada volt, akkor a 21. Kínáé lesz! A gazdaságilag igencsak elmaradott ország képes volt mindössze néhány évtized leforgása alatt felküzdeni magát a világgazdaság vezető pozíciójába. Kérdés azonban, hogy mi várható a két nagyhatalom gazdaságától a jövőre vonatkozóan?

Az USA a nehézségei ellenére is profitál

Az ország hosszú ideje profitál a huszadik században kiépített pozíciójából. A nagyhatalom ugyan stabil és fejlett gazdasággal rendelkezik, de olyan kockázatokkal kell megküzdenie, mint a magas államadósság, a diákhitelek, vagy a monetáris szigorítás a Fed részéről. Várhatóan a gazdaság hosszú távon is hasonló irányba fog haladni, mint azt az eddigiek során tette, így a GDP a következő 20 év átlagában mintegy 2–2,5%-os növekedést érhet el.

Kép: Pixabay

Sokkal érdekesebb lehet viszont Kína gazdaságának nyomon követése, hiszen a kelet-ázsiai ország folyamatos fejlődést produkál, így az USA-val ellentétben még alapvető változások várnak az országra. Legfőképpen azt kell felismerniük, hogy a jelenlegi gazdasági növekedés pillérein változtatniuk kell. Kína a múltban legfőképpen az olcsó munkaerőből húzott hasznot, a bérek azonban az országban egy ideje már növekednek, így sok cég olcsóbb országokba telepíti át gyárait. Nagy kihívást fog jelenteni a gazdaság átalakítása a nagyobb hozzáadott értéket tartalmazó projektek irányába, amivel szorosan összefügg a gazdaság, illetve az oktatás reformja. További, mielőbbi változtatást igényel a környezet védelme és a lakosság egészségének megőrzése is.

Románia lesz az új európai gazdasági tigris?
A román gazdaság teljesítménye bizonyos értelemben szárnyal, az ország e szempontból jelenleg az egyik leggyorsabban növekvő Európai Uniós tagország. Mélyebb elemzést követően azonban már nem ennyire egyértelmű a fejlődés.
A reformok kora köszönt Kínára

Az országban ugyanis nő a légszennyezés következtében, illetve a veszélyes anyagokkal történő munkavégzés által az egészségügyi problémákkal küzdő emberek száma. Az Egészségügyi Világszervezet szerint például tavaly csak a légszennyezettség mintegy 1,2 millió halálesetet okozott Kínában, becslések szerint pedig a helyzet tovább fog romlani. A növekvő gazdaságnak ugyanakkor egészséges lakosságra van szüksége. Az egészségügyi problémák ráadásul a populáció öregedésével is összefüggésben állnak, így a tények még inkább riasztóvá válnak. A gazdasági növekedés egyik húzó tényezője – a demográfia – így könnyen súlyos problémává változhat.

„A változások száma - amelyekhez Kínának a jövőben folyamodnia kell - olyan nagymértékű, hogy nehéz megjósolni, hogyan fog az ország velük megbirkózni. Ha a fent említett problémákhoz hozzávesszük azt is, hogy a gazdaságnak az állam részéről érkező támogatásokkal is meg kell küzdenie, vagy azt, hogy Kína jelentősen függ a közel-keleti olajtól, akkor egyértelmű, hogy alapvető változások jönnek. Mire számítsunk tehát a jövőben? Kína ezeken a változásokon minden valószínűség szerint úrrá lesz, de a gazdasági növekedése lelassul majd. A következő 20 év során ugyan a GDP-je gyorsabban fog növekedni, mint az Egyesült Államoké, de nehezen elképzelhető, hogy 20 év múlva például kétszer nagyobb lesz.” – mondta František Kovács, az AKCENTA CZ szakértője.

Ki miatt lesz a következő válság?
Manapság számtalan egyensúlytalansággal találkozhatunk, amelyekből nehéz megjósolni, hogy melyik válthatja ki a következő gazdasági válságot. Kérdéses, hogy a gazdaságok fenntartják-e a jelenlegi jó teljesítményüket és a potenciális kockázatok idővel eltűnnek-e. Kellemetlen, hogy a globális gazdaság nagymértékben összefonódik és az egyes kockázati tényezők realizálódása könnyen más problémákat eredményezhet.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo