Így szórjuk el a fizetésünket

A napi, apróságoknak tűnő, pár száz forintos vásárlási tételek éves szinten százezres kiadásokat jelentenek. Egy megspórolt kávé, péksüti vagy otthonról hozott ebéd akár a lakásfelújítás vagy az autóvásárlás alapja is lehet, éves szinten összesítve.

Nagyon sokan nem értik, nem látják, hogy hová megy el a fizetésük. Bár sokaknak meglepő lehet, de nem a gázszámlára vagy a rezsire költjük el a fizetésünk nagy részét. „Nem a nagy kiadások viszik el a pénzünket, hanem a mindennapi apróságok, mint a napi kávék a büfében, a péksütemény tízóraira, a parkolójegy. Ezek a két-, három- vagy ötszáz forintos tételek azok, amikre leginkább elmegy a pénz úgy, hogy észre sem vesszük – mondta Csernok Miklós, a Kiszámoló.hu pénzügyi tanácsadója. – Ezért nagyon fontos lenne mindenkinek, hogy legalább három hónapon keresztül az utolsó fillérig írja össze, mikor mire költött, hogy átláthassa, mennyi pénz ment el valós kiadásokra, és mennyi a szükségtelen apróságokra. Ekkor lehet megalapozottan dönteni, hogy hol érdemes visszafogni a kiadásokat” – hangsúlyozta a tanácsadó a GazdaságTV-nek adott interjújában.

Forrás: GazdaságTV.hu

A szakember szerint minél előbb fel kell mérnie mindenkinek, hogy milyen nagykiadásokat tervez a jövőben: a nyugdíjcélú megtakarítások, a gyermekek oktatása – amit szintén milliókban lehet mérni – autócsere, lakásfelújítás, csupa olyan költség, amelyre a fizetésből kellene összespórolni a pénzt. „Itt lép be a tudatos pénzügyi tervezés, ki kell számolni, hogy mennyit kell félretenni, és meg kell határoznunk, hol tudunk lecsípni a fizetésünkből” – vélte Csernok.
Most érdemes előre tervezni az adókedvezményekkel!
Az év első napjaiban érdemes egy gondolatot szentelni a megtakarításokra, főként, ha már van NYESZ vagy önkéntes pénztári számlája valakinek. Az öngondoskodás önérdek, de az állam is jelentős mértékben támogatja.
Amikor ezzel megvagyunk, akkor kemény döntést kell hoznunk, mert meg kell határoznunk, hogy mik a szükséges dolgok, amiket mindenképpen meg kell vásárolnunk, és mik azok a szükségtelen apróságok, amelyekről le kell mondanunk. Egy autó fenntartása havi 50-60 ezer forint lehet, napi két energiaital elfogyasztása ehhez mérten nem tűnik soknak, de a napi 400 forint kiadás tizenkétezer forintra rúg a hónap végére, és csaknem 150 ezer forintot tesz ki éves szinten.

Még egy gyengébb dohányos is elfüstöl éves szinten 3-400 ezer forintot, de napi két péksüteményből is összejöhet napi 3-400 forintos kiadás, pedig attól függetlenül, hogy mennyit is keresünk, legalább a fizetésünk 15-20 százalékát meg kellene takarítanunk.

Az egyetlen járható út
Egy felmérés szerint nagyon csekély azok aránya, akik szerint az állami nyugdíj- és egészségügyi rendszer harminc év múlva is képes lesz ellátni a feladatát. Ennek ellenére Magyarországon az öngondoskodás gyerekcipőben jár: keveset rakunk félre, rövid időre.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo