A KSH adatai szerint 2016 első félévében összességében 4,3 százalékkal nőtt a háztartások fogyasztása. Az optimista lakossági hangulat és az ezzel járó költési kedv a fogyasztók kártyahasználati szokásaiban is megjelent. A Sperbank októberi adatai alapján – darabszámát tekintve – 23 százalékkal, míg az összes kártyás forgalmat vizsgálva 13 százalékkal a nőtt kártyás vásárlási hajlandóság a tavalyi évhez képest. A bank szakértői úgy látják: a pozitív változás hátterében szerepet játszik a gyorsabb, egyszerűbb egyérintéses fizetési lehetőség, valamint az erre alkalmas plasztikkártyák folyamatos terjedése is. Ami pénzköltést illeti, az ügyfelek átlagosan 8395 forintot „kártyáznak el” egy vásárlás során.
Az internetes vásárlás térnyerése is tetten érhető: 2016 októberéig 38 százalékkal több vásárlás történt közvetlenül az online kereskedőnél az előző év azonos időszakához képest. Az így elköltött összeg is emelkedett: ez a tavalyi időszakhoz képest 25 százalékkal nőtt. Érdekesség, hogy bár az ATM-es készpénzfelvételek száma a tavalyi évhez képest csökkent, a felvett – mintegy 94000 forintnyi – összeg nem változott.
A pénzintézet adatai alapján külföldön – például nyaralások alkalmával – sem mondunk le a bankkártyáról: 2015-höz képest harmadával, egészen pontosan 31 százalékkal nőtt az országon kívüli kártyahasználat. A statisztikák alapján ügyfeleik elsősorban szállodai számlájukat, valamint éttermi fogyasztásaikat szeretik kártyával fizetni – utóbbinál egyébként átlagosan 45 eurónak megfelelő összeget költenek külföldi tartózkodásaik során.
A kártyahasználati adatokból az is kiderült: számos ügyfél külföldön is vesz fel készpénzt ATM-ből – ráadásul nem is keveset. A pénzintézet a tavalyi évhez képest 13 százalékkal több külföldi ATM-használatot regisztrált. Ennél is látványosabb a felvett összeg változása: 2016-ban átlagosan 354 eurónak megfelelő készpénz került az ügyfelek pénztárcájába – ez 72 százalékkal több az elmúlt év hasonló időszakához képest.