Idén rendben vagyunk, de mi lesz jövőre?

Idén nincs szükség az IMF pénzügyi segítségére, a kérdés az, hogy 2014-ben szükség lehet-e majd egy ilyen megállapodásra – nyilatkozta Washingtonban Varga Mihály, aki az IMF és a Valutaalap tavaszi ülésszakán vett részt. A nemzetgazdasági miniszter szerint a kormány egy „biztonsági hálóról” továbbra is tárgyalna, ám a korábbi vitás kérdésekben – mint például a magas bankadó – változatlanul eltérnek az álláspontok, és ez akadályozza a megállapodást.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Elsősorban a technikai együttműködés lehetőségeiről tárgyalt Washingtonban Varga Mihály az IMF és a Világbank képviselőivel. A nemzetgazdasági miniszter az MTI kérdésére válaszolva azt mondta: egy esetleges IMF-hitelszerződés csak olyan összefüggésben került szóba, hogy a valutaalap illetékesei is úgy látják, „Magyarországnak most nincs szüksége semmiféle olyan pénzügyi segítségre, amilyet ők kínálni akartak nekünk”.

Varga Mihály és Tanosz Arvanitisz az IMF-székház előtt. Kép: MTI – Pogár Demeter

Varga az év elején – még pénzügyi tárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszterként – is hasonlóképpen fogalmazott, mondván: jelenleg nincs szükségünk a valutaalap mentőövére, és ezt a valutaalap is érzékeli. A nemzetgazdasági miniszter szerint „az ország finanszírozása erre az évre biztosított, tehát 2013-ban egy ilyen megállapodás szükségének nem is kell felmerülnie. A kérdés az, hogy 2014-ben szükség lehet-e majd egy ilyen megállapodásra.” A tárcavezető elmondása szerint a kormány egy biztonsági háló kialakításakor továbbra is értelmét látná az együttműködésnek, de „azok a kérdések, amelyekben korábban nem tudtunk megállapodni – nevezetesen a bankadó ügye – akadályozzák, hogy megállapodásra jussunk.”

Matolcsy Washingtonban
A Magyar Nemzeti Bank oldalán olvasható közlemény szerint a monetáris politika aktuális kérdéseit tekintették át a magyar és a kínai jegybank vezetői azon a kétoldalú megbeszélésén, amelyet a Nemzetközi Valutaalap (IMF) tavaszi közgyűlése után tartottak Washingtonban. Matolcsy György tájékoztatta kínai kollégáját a Növekedési Hitel Program céljáról, Zhou Xiaochuan pedig – akit a tekintélyes Euromoney szaklap 2011-ben az év jegybankárává választott – beszámolt a kínai monetáris politika időszerű kérdéseiről.
Varga Mihály – aki az IMF és a Világbank tavaszi ülésszakára érkezett az amerikai fővárosba – a konvergenciaprogram múlt hétfői benyújtása óta először konzultált közvetlenül a szervezetek képviselőivel.

A nemzetgazdasági miniszter tájékoztatása szerint a valutaalap pozitívan értékelte a magyar államháztartás jó egyensúlyi pozícióját. „A tavalyi kétszázalékos államháztartási hiány nemcsak számunkra, hanem a valutaalap és a Világbank képviselői számára is kedvező fejlemény volt” – nyilatkozta az MTI-nek a miniszter, hozzátéve: megállapodtak abban is, hogy a kapcsolat konzultációs szinten mindenképpen megmarad. „Törekszünk arra, hogy azokat az eszközöket, amelyeket a valutaalap és a Világbank segítségként tud nyújtani, azokat mi is használjuk” – jelentette ki a nemzetgazdasági tárca vezetője.

Kikkel konzultált a miniszter?
Varga Mihály washingtoni tartózkodása során tárgyalt Reza Moghadammal, az IMF európai főosztályának igazgatójával, Tanosz Arvanitisszel, a Magyarországgal tárgyaló IMF-küldöttség vezetőjével, Johann Schneider-Ammann svájci gazdasági miniszterrel – utóbbival a magyar munkavállalás liberalizálásáról és a svájci bankokban vezetett magyar számlák ügyéről –, valamint Charles Collynsszal, a nemzetközi ügyekért felelős amerikai pénzügyminisztériumi államtitkárral. A washingtoni magyar nagykövetségen a helyi magyarság képviselőit is tájékoztatta a magyar gazdaság helyzetéről – adta hírül az MTI.
Az IMF-fel való megállapodást eddig sem csupán a szektorális adók léte és mértéke akadályozta. A hiteltárgyalások bejelentésétől kezdve kétséges volt, hogy Magyarország valóban akarja-e az IMF-hitelt, különösen a magyar kormány különböző megnyilvánulásainak tükrében (amelyekről példaként itt és itt olvashatnak). Igaz, mindvégig hangoztatta, hogy mindössze „biztonsági hálóra” van szüksége, ám a valutaalap is már a kezdetektől jelezte: Magyarország nem számíthat rugalmas hitelkeretre.

Ennek ugyanis kimondottan feltétele az IMF és az EU által is többször hiányolt megbízható és következetes gazdaságpolitika s a stabil gazdasági alapok. Ezek azok az elemek a magyar gazdaság súlyos növekedési gondja mellett, amelyeket az IMF március végi országjelentése, áprilisban publikált féléves jelentése és az EU makrogazdasági egyensúlytalanságokat felmérő elemzése változatlanul problémának tart, s amelyekre – különösen 2014-re vonatkozóan – az aktuális magyar konvergenciaprogram sem kínál megoldást.

A növekedésre összpontosít az IMF

Csak egy hatékony intézkedési csomag tudja kimozdítani a világgazdaságot a többsebességes növekedésből, amikor egyes országok jól teljesítenek, mások pedig lemaradnak, mondta Washingtonban Christine Lagarde, az IMF vezérigazgatója a Nemzetközi Monetáris és Pénzügyi Bizottság (IMFC) ülését követő sajtótájékoztatón. Az IMF és a Világbank tavaszi ülésszakán az IMFC – a valutaalap politikai döntéshozó testülete – a gazdasági növekedés ösztönzésére és munkahelyteremtésre összpontosító politikai célokat tűzött a szervezet elé. Az IMF-nek más szervezetekkel folytatott együttműködésében is a gazdasági növekedés támogatására és a foglalkoztatás növelésére kell összpontosítania tanácsadó tevékenységét.

Lagarde is kiemelte a munkahelyteremtés fontosságát, amihez azonban olyan növekedési programra van szükség, ami a megfelelő ütemű fiskális konszolidációt, a strukturális reformokat és némi mozgásteret is biztosító monetáris politikát egyaránt felölelő intézkedésegyüttesen alapul. A pénzügyi bizottság szerint rövid távon a laza monetáris politika alkalmazása megfelelő eszköz lehet, de a megkezdett költségvetési és strukturális reformintézkedések folytatása is fontos, ezeket szem előtt tartva kell javítani a monetáris, fiskális és strukturális reformintézkedések egyensúlyát. Az IMF-nek egyúttal figyelemmel kell kísérnie a nem konvencionális monetáris intézkedéseknek a tőkeáramlásra, a befektetési eszközök és a nyersanyagok árára, illetve a tőkeáramlásnak a tőzsdei árfolyamokra és a globális likviditásra gyakorolt hatását.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo