Idén már beindulhat a növekedés a régióban

Noha a Gazdasági és Monetáris Unió válsága és a globális recesszió okozta járulékos veszteségek enyhítése nem megy egyik napról a másikra, 2013 a közép- és kelet-európai régió országai számára a növekedés szempontjából kedvezőbb év lesz, mint 2012 volt - ez az egyik legfontosabb megállapítása az UniCredit Economics & FI/FX Research által közzétett CEE Quarterly kiadvány legfrissebb számának.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A 2008-2009-es válság után a tavalyi esztendő újabb – bár kevésbé meredek – visszaesést okozott a térség potenciális növekedésében jobbára külső tényezők következményeként. Ez évre előretekintve a GDP-növekedés fokozatos élénkülése várható az egész régióban, amelyet az erőteljesebb külső kereslet, az alacsonyabb kamatlábak, a fogyasztói vásárlóerőt erősítő alacsonyabb infláció, a csökkenő hitelezési kockázat és a készletcsökkentésekből származó mérsékelt növekedési potenciál kombinációja segít elő. Az UniCredit közgazdászai ebből kiindulva 2012-re 2,5%-os, 2013-ra pedig (a korábbi 3,1-hez képest) 2,9%-os GDP-növekedést prognosztizálnak a KKE-régióban, míg a 2014-re vonatkozó előrejelzés már 3,4%-os GDP-növekedéssel kalkulál.

A mélyponton már túl vagyunk

Fordulatra lenne szükség Magyarországon
A régió kilátásait illetően optimisták a piaci szakértők arról azonban, hogy ebből profitálhat-e a magyar gazdaság eddig főként borúlátó vélemények láttak napvilágot. Itthon stagnáló gazdaságot, csökkenő reálbért, magas munkanélküliséget prognosztizálnak 2013-ra az előrejelzések. A növekedés beindításához a gazdaságpolitika teljes átértékelésére lehet szükség e vélemények szerint.
A pesszimizmust egyelőre rendre igazolják az év elején publikált adatok: az ipari termelés visszaesése az esztendő utolsó hónapjaiban felerősödött, az export pedig gyengélkedett. Ennek alapján úgy tűnik, hogy Magyarországon még lehet, hogy 2012 utolsó negyede még nem a mélypont.
Mivel a GMU válságának hatásai igen jelentősek, a közép- és kelet-európai régióban kedvezőbb mutatók csak az első negyedév vége felé, illetve a második negyedévben várhatók. Mindez egybevág a Németországra és a GMU országaira vonatkozó előrejelzésekkel, amelyek 2012 negyedik negyedévében a ciklus mélypontját mutatták, amit 2013 első és második negyedévében 0,5, illetve 0,2%-os növekedés követhet.

„Az ipar és különösen a külső kereslet kulcsfontosságú tényezők, a talpra állás ezek segítségével képzelhető el. Csak akkor, ha e területeken meggyőzőek az eredmények, válik a belföldi kereslet helyreállása reálissá” – emelte ki Gillian Edgeworth, az UniCredit EEMEA-térséggel foglalkozó vezető közgazdásza. Optimizmusra különösen az adhat okot, hogy a kínai feldolgozóipar beszerzésimenedzser-indexe (PMI) novemberben – 2011 júniusa óta első ízben – visszakapaszkodott 50 pont fölé, valamint hogy a költségvetési szakadék elkerüléséről folytatott hosszas tárgyalások hozzájárultak a további bizonytalanságok eloszlatásához.

Egyes országok sérülékenysége továbbra is fennáll

A 2012-es év lelassult gazdasági aktivitása tükrében a közép- és kelet-európai régió és a feltörekvő piacok legfontosabb kérdése a külföldi portfóliótőke beáramlása volt, a jövőre nézve azonban az is lényeges, hogy ezeket a befektetéseket megfelelően kezeljék. Egyes országok sérülékenysége továbbra is fennáll azáltal, hogy a devizatartalékok felhalmozása nem megfelelő ütemben zajlott. Ráadásul a G7-országok állampapírhozamainak normalizálódása – még ha ez fokozatosan történik is – magasabb külső finanszírozási költségeket eredményezhet a közép- és kelet-európai régió számára, s ezzel bizonyos országokat hátrányos helyzetbe sodorhat a globális feltörekvő piacokhoz képest.

A 2012-es esztendő indulásától eltérően az új év kezdetét 2013-ban jóval kisebb pénzügyi feszültség és lazább monetáris politika jellemzi a közép- és kelet-európai régió legtöbb országában, ami idővel jótékony hatást fejthet ki a gazdaság növekedési teljesítményére. 2011 végén Lengyelország és Törökország beavatkoztak fizetőeszközeik további leértékelődésének megakadályozása érdekében, míg Törökország, Magyarország, Lengyelország, Oroszország és Szerbia vagy még 2011-ben, vagy 2012 folyamán emelte a kamatokat. Tavaly ugyanakkor még a leggyengébb makrogazdasági mutatókkal rendelkező közép- és kelet-európai országokat is – Ukrajna kivételével – az árfolyam stabilitása jellemezte 2012 második félévében, miközben a kamatok csökkentek, és néhány esetben további kamatvágásokra lehet számítani. A pénzpiaci kamatok a régió több országában is történelmi mélypontra zuhantak.

Vállalati várakozások – nem közeleg a kánaán
A nagyvállalatok 91,6 százaléka, a mikro-, kis- és középvállalatoknak viszont alig több mint a fele tervez fejlesztést a következő egy évben. A beruházások elsősorban tovább nem halasztható, pótló jellegűek, nem új fejlesztések – derül ki a Magyar Fejlesztési Bank őszi felméréséből. Mindemellett a következő egy évre vonatkozó várakozásokban némi javulás tapasztalható, annak ellenére, hogy a vállalatok profitkilátásai mélypontra süllyedtek: mindössze 17,7 százalékuk vár nyereségbővülést a következő egy évben. Az értékesítési lehetőségek kedvezőtlenek belföldön és külföldön egyaránt, a kapacitásfelesleggel küzdők aránya pedig rekordmagas szintre ugrott.
Csökkenhet az infláció

A régióban az elmúlt 2-3 hónapban tapasztalt, a vártnál kedvezőbb inflációs adatok több, inflációs célkövetést alkalmazó országban csökkenő inflációs trendet jeleznek, ami a következő negyedévekre is jellemző lesz. A korábbiakban számos országban az árfolyam-ingadozások, emelkedő energia- és helyenként élelmiszerárak hatására tartósan cél feletti infláció volt tapasztalható. Az elmúlt negyedévekben azonban régiószerte jellemző volt az árfolyam- és az olajár-stabilitás. Az élelmiszerár-infláció várhatóan valamelyest feljebb fog kúszni, de kezelhető szinten tartható módon. Mindez nemcsak az alacsonyabb kamatokat támogatja, de a fogyasztói vásárlóerőre is kedvező hatást fejthet ki.

Számos közép- és kelet-európai országban a betétnövekedés visszaesése és a csökkenő külföldi finanszírozás miatt kialakuló hitelezési trendek negatív hatással voltak a belső keresletre 2012-ben. Azokban az országokban ugyanakkor, amelyekben a bankszektor túlnyomórészt külföldi kézben van, az UniCredit elemzői nem számítanak további mérlegalkalmazkodásra, bár e tekintetben régión belül is jelentős eltérések lehetnek. Az egyes bankszektorok mindeközben áttértek a hitelezés betétállomány növelésével történő finanszírozására.

Végül, de nem utolsósorban a regionális GDP-növekedés erősítéséhez korlátozott mértékben a készletek csökkentése is hozzájárulhat.

A konvergenciafolyamat azonban nem garantált

Bár a 2012-es év a gazdasági növekedés lehetőségeinek újraértékelésére késztette a közép- és kelet-európai országokat, a régiónak így is jók a kilátásai arra, hogy felülmúlja a GMU-országok átlagát. „Ha megvizsgáljuk az újonnan csatlakozott EU-országokban a munkaerőpiac rugalmasságát és a foglalkoztatási költségeket, az alapot adhat a reálgazdaságokba irányuló külföldi tőkebeáramlás élénkülésére – állapítja meg Gillian Edgeworth. – A növekedés azonban jelen fázisban a régió legtöbb országában legalább annyira múlik a keresleten – ha nem jobban –, mint a kínálaton.

A közép- és kelet-európai régió ezért még egy javuló külső környezetben sem tekintheti garantáltnak a növekedést.” A megtakarítások és beruházások arányát vizsgálva megállapítható, hogy a kelet-európai volt FÁK-tagállamok minden más feltörekvő régiótól elmaradnak, ami könnyen visszavetheti a növekedésüket. Mindezt szem előtt tartva kulcsfontosságú, hogy a tagállami szinten meghozott gazdaságpolitikai intézkedések potenciális növekedési pályát rajzoljanak ki. Mindazoknak, akik ezzel ellentétes irányba haladnak, a tartós visszaesés kockázatával kell szembenézniük.

 

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo