Hozsanna a 4,1 %-os GDP-növekedés okán

Augusztusban még nő az államháztartás deficitje, az év végére azonban tartható lesz az eredetileg számolt 1022 milliárdos hiány. A bruttó hazai termék 4,1 százalékos növekedése két miniszter növekvő optimizmusára adott okot.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Csöndes döbbenet, hangos felháborodás - e jelzőkkel illethető a minapi, a visszaállamosítást ígérő Orbán-bejelentés visszhangja. Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter érvelt így egy kérdésre válaszolva, miközben kifejtette: az ország gazdaságpolitikája az utóbbi hónapokban különösképpen a kiszámítható, megbízható környezetet sugallta, nem titkoltan a befektetések növeléséért, a munkahelyteremtésért. A legrosszabb, amit egy politikus ebben a helyzetben tehet, az az, hogy a bizalmat elkezdi rombolni. A privatizáció két felfogásának összecsapását lehet megtapasztalni. A kormányzati oldal elgondolásaival, gyakorlatával ellentétesen az ellenzék a magántulajdonosok nélküli magántulajdonról, illetve az állam mindenhatóságáról gondolkodnak.

Kóka János, illetve a pénzügyminiszter, Veres János augusztus 30-án nem azért találkozott a sajtó képviselőivel, hogy az Orbán Viktortól származó visszaállamosítási óhajról fejtsék ki véleményüket, s arra sem vállalkoztak, hogy a 2006-os költségvetés sarokszámait a szerdai kormányülés előtt ismertessék. Voltaképpen egyetlen egy friss, második negyedévre vonatkozó statisztikai hivatali adat, a bruttó hazai termék 4,1 százalékos növekedésének kommentálása  adott okot a nyilvánosság keresésére. (Az év végére 3,5-4 százalék közötti GDP-növekedést vélelmez a PM.) A fiskális tárca vezetője szerint ez újabb példa arra, hogy sokasodnak a magyar gazdaságra vonatkozó jó hírek, s ez a növekedés lényegesen kedvezőbb mind az Európai Unió egészéhez, mind az eurózóna országaihoz viszonyítva. Túl azon, hogy az ellenzék érve a rossz trendről, a töpörödésről egyszerűen nem igaz, fontos körülmény, hogy nyolc negyedév követte egymást úgy, hogy a GDP-növekedés tendenciája egyaránt kedvező volt. Kóka János, folytatva kollégája értékelését, arra összpontosította mondandóját, hogy a politikai konszenzus lehet az az alap, amelyre építeni kell az elkövetkezendőkben. Akkor ugyanis az 1985-től bekövetkezett spanyol és 1986-tól megtapasztalt ír növekedésre, hátrányledolgozásra hasonlíthatna Magyarország fejlődése. Az előbbi országban 1985 és 2000 között 15-szörösére nőtt a külföldi befektetések mértéke, Írország 2004-es teljesítménye a háromszorosa volt az 1986-osnak. Mindkét államot a politikai konszenzus segítette hozzá gazdaságának számottevő megerősítéséhez. Reális lehetőség lenne arra, hogy Magyarország 10-12 év múlva ott tartson, ahol Ausztria ma, illetve a két ország fejlődési görbéje 2040-ben találkozna is.

Az utóbbi időszakra - az év első felére - jellemző, hogy az export bővülésének üteme kétszerte gyorsabb volt, mint az importbővülésé. A külkereskedelmi hiány mérséklődése is tény, az esztendő végére ez az adat 3 milliárd euró körüli hiányt mutathat már csak. Az idei, első negyedévi statisztika szerint 1,1 milliárd euró értékben fektettek be Magyarországon, s az is reálisnak látszik, hogy december végére 4 milliárd eurót könyvelhetünk el.

Az ipari termelés bővüléséről nem a gazdasági tárca vezetője, hanem a pénzügyminiszter adott képet a sajtó munkatársainak. Adatai szerint áprilisban 9,5 százalékos, májusban 13,3 százalékos, júniusban 6,5 százalékos volt a változás, s az adatok az ipari termelés szerkezetének kedvező voltára is utalnak. A fiskális tárca vezetője a jegybank-kormány azonos értékítéletét a középtávú inflációs célról dicsérendőnek tartotta. De ennél a 3 százalékos mértéknél is alacsonyabb lesz a jövő évi infláció. Magyarországon új helyzet állt elő, s ezt egy nemzetközi minősítő cég is javunkra írta éppen a napokban. A 2006-os valóban roppant alacsony infláció apropóján Veres János komoly feszültségek bekövetkezését is megjósolta, melynek első jelét már most megtapasztalhatják a politikusok. A 4 százalékot meghaladó növekedés, a 3 százaléknál mindenképpen alacsonyabb fogyasztói áremelkedés mellett is szemrebbenés nélkül állnak elő 10 százalék fölötti bérköveteléssel. (Nem nevezte nevén a miniszter, de vélhetően a pedagógusok képviselőire gondolt, ők valóban ekkora bérfejlesztésről álmodnak a kormányzat megajánlotta 3 százalék helyett - a szerk.) Az államháztartás hiányáról a pénzügyminiszter kifejtette: augusztusban még a deficit növekedése a realitás. Az év végére azonban tartható lesz az eredetileg számolt 1022 milliárdos deficit.  Az államadósságra utalva pedig azt szögezte le Veres János, hogy korábban sem, most sem haladja meg a 60 százalékot, nota bene: az uniós átlag 63 százalék.

Véleményvezér

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?
A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo