Hová lapozunk?

A felgyorsult híráramlás vajon megpecsételi a nyomtatott lapok sorsát? Minden gond ellenére lassú az áttérés a lapozásról a klikkelésre, a papírlapról az érintőképernyőre. 

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az 1929-es gazdasági válság óta nem volt ilyen mély gödörben a lapkiadás. 2008-ban 83,3 százalékkal csökkent az S&P 500-tőzsdeixen szereplő amerikai lapkiadók értéke, amivel 64,8 milliárd dolláros tőke tűnt el a szektorból. A nyomtatott sajtóban már ekkor 16-23 százalékos volt a reklámbevétel-csökkenés mértéke. Rupert Murdoch News Corp. konszernjének 8,4 milliárd dolláros leírásaiból 3 milliárdot a kiadóvállalatai könyveltek el. Még a Conde Nast magazinbirodalomnál is, ahol a főszerkesztők rendszerint FedExen(!) juttatták el súlyos bőröndjeiket előre, hogy ne kelljen bajlódni velük a reptéren, és a 2008-as elnökválasztási kampányra kiküldött tudósítókat washingtoni kollégáik otthonaiban szállásolták el ingyen, a méregdrága szállodák lakosztályai helyett.

Ingyenlapok

Melyik környezetbarátabb?
30 percnyi hírlapolvasás személyi számítógépen ugyannyi üvegházgáz-kibocsátással jár, mint ha a nyomtatott lapot vennénk a kezünkbe a stockholmi Center for Sustainable Communications tanulmánya szerint. A hardver-gyártók azonban azt ígérik, hogy az e-lnk alapú megjelenítők, melyek háttérvilágítás nélkül, mindenféle fényviszonyok között is jól olvashatók, energiatakarékosan működnek, mert csak a frissítéskor, a tartalom változtatásakor van szükségük energiára.

Médiaelemzők egyre inkább úgy vélik, hogy a napilap mint műforma és tartalom feleslegessé válik, mert a valós idejű híréhségben az internet győz. Másnap reggeli megjelenésükkel csak akkor lehet jövőjük, ha elemző, tények mögé néző médiummá válnak. Másfelől ingyenes, utcán osztogatott lapokként van perspektívájuk: az elmúlt 20 évben a sajtóban csak ezek a kiadványok tudtak bármiféle növekedést produkálni. Európában és Amerikában sok kiadó ilyen lapokkal szerezte vissza kapcsolatát a fiatal városi olvasóközönséggel: a Washington Post, a Chicago Tribune, a Chicago Sun-Times, a Dallas Morning ilyen ingyenes lapokba vásárolták be magukat, vagy indítottak ilyet önállóan, amivel új hirdetői körre is szert tettek (helyi autókereskedők és telkom cégek). A New York Timesnak 16,5 millió dollárt ért, hogy beszállt a Metro Bostonba. Franciaországban minden ötödik napilappéldány ingyenes kiadású.

A 3 milliárd dolláros vagyonú volt KGB-ügynök, a Mihail Gorbacsovval együtt invesztáló Alexander Lebegyev két londoni napilapot húzott ki a kátyúból. A jelképesen egy angol fontért megvásárolt Evening Standardot azonnal ingyenes lappá tette anélkül, hogy a tartalmában nagy bulvárosítást vitt volna végbe. Példányszáma a háromszorosára, 600 ezerre nőtt, s a 745 ezer dolláros heti(!) veszteséget sikerült letornáznia a felére. A milliárdos amerikai Philip Anschutz kertvárosi negyedek tehetős lakóira szabott ingyenlapot, s a postaládájukba szállítatja, ám a hirdetők kételkednek, mert nem tudni, mennyi kerül ezekből egyenesen a kukába. Az ingyenlapok közül is becsukta néhány a boltot a válság miatt. Némelyik viszont képes nyereséget termelni: ezt azonban csak városi lapoknál tudták elérni, országos méretekben nem.

Utánközlők, aggregátorok

A Gallup amerikai kimutatása szerint a megkérdezettek 40 százaléka a helyi napilapok helyett az internetről tájékozódik a világ és szűkebb pátriája eseményeiről, míg 35 százalék kitart a nyomtatott városi vagy regionális hírlapok mellett. A 29 évesnél fiatalabbak körében 59 százalékuknál az internet vette át a tévé hírközlő szerepét.

Ahogy a neten közkézen forog mindenféle tartalom, ennek anyagi vonzatai kézen-közön elvesznek, bár az Associated Press bevételének 20 százaléka állítólag utánközlőktől folyik be. Az ilyen, linkeket közlő blogokat - szakzsargonban: aggregátorokat - látják a lapkiadók első számú ellenségeiknek. Napjainkban a világ 100 vezető lapjának cikkeit 30 milliárd(!) honlap veszi át ingyen! Murdoch tavaly „lopással" vádolta a Google-t és hírtallózóját, a Google Newst, amiért a napilapok tartalmain lovagolva milliárdos reklámbevételeket képes generálni, magának. Az internetforgalmat vizsgáló Attributor szerint egy átlagos aggregátor-site naponta 150 ezer dollár reklámbevételhez is juthat.

Házunk tája: regionális összeolvadás
Feltehetően a válság is szerepet játszott abban, hogy március végén a svájci Ringier és a német Axel Springer bejelentette: vegyesvállalatban egyesítik kelet-európai érdekeltségeiket. A zürichi székhelyű társaságban mindkét tulajdonos fele-fele arányban kap tulajdonrészt. A hazánkban is jelen lévő két médiaóriás együttes erővel piacvezető szerepre tesz szert, maga mögé utasítva a legnagyobb forgalmú RTL-t. Az egyesülés után a nyomtatott sajtó 100 kiadványa és 70 on-line médium összpontosul a vállalat kezében, ám lehetséges, hogy a fúzióval szemben aggályai lesznek az érintett magyar, cseh, lengyel, szerb, szlovák versenyhivataloknak. Nálunk főleg a napilappiaci erőkoncentráció lehet kérdéses. A két vállalat április végén juttatta el bejelentését a Gazdasági Versenyhivatalhoz, erre egyenként 15 milliárd forintos nettó éves árbevétel felett kötelesek az egyesülő felek (a két cégcsoport 2009-ben 40 milliárdot termelt). A hivatalnak 120 nap alatt kell kivizsgálnia az ügyletet, és döntenie (ezt 60 nappal hosszabbíthatja meg), s ha szükségesnek látja, az EU Verseny-főigazgatósága elé terjesztheti.

Murdoch azzal fenyegetőzött, hogy eltávolíttatja a News Corp. lapjainak cikkeit a Google keresőjéből. Az Axel Springer ellenben olyan rendszert vázolt fel, amelyben nemzeti jogkezelő iroda gyűjtené be az újságcikkek on-line újraközléséből esedékes jogdíjat, ahogyan ma a rádióban vagy fodrászüzletekben felhangzó zeneszámokkal és a filmek tévés sugárzásával teszik jogkezelő irodák Európa-szerte. A német médiaóriás a közös jogkezelést ily módon kiterjesztő szerzői jogi törvényért lobbizott a német kormánynál, s Angela Merkel tavaly októberben ígéretet tett rá, hogy keresztülviszi azt a törvényhozáson. A szabadpiaci mechanizmusokhoz ragaszkodó amerikai lapkiadók azonban nem favorizálják ezt a megoldást.

Manapság minden újságcikkre egy lapozgató olvasó jut, miközben átlagosan 7-10 felhasználó tekinti meg az anyagot on-line.

„Mikrofizetések" az olvasóktól

Az évtized közepén még nőtt az on-line hirdetések volumene, de a legjobb esetben sem tett ki többet a cégek forgalmának 12 százalékánál. Ám azóta nyoma veszett a növekedésnek, ma világhírű kiadványok sem tudják eladni on-line reklámfelületeiket, s így olyan reklámügynökségi hálózatoknál kötnek ki, melyek az eredeti ár töredékéért értékesítik azokat.

Több médiakonglomerátum igyekszik az ingyentartalomhoz szokott olvasók számára a számítógépes internetezés világában is meghonosítani egy átfogó előfizetési rendszert. De a felmérések szerint csak az olvasók 3 százaléka lenne hajlandó fizetni az on-line újságolvasásért. A „micropayment" elnevezésű koncepció hívei mégis úgy képzelik, képesek lesznek kihúzni havi 2 dollárt a korlátlan hozzáférésért egy-egy laptermék teljes on-line archívumához. Akik nem ezt választják, azok úgynevezett fizetésfalakba (pay wall) ütköznek, s ott az egyes cikkek megtekintéséért fizethetnek centeket.

Jó ideje csak pénzért megtekinthetők a Newsday, a Financial Times és a Wall Street Journal oldalai - utóbbi Murdoch tulajdona. A 79 éves mogul birodalma egészében véget vet az ingyenes olvasgatásnak. Júniustól a Timesnál és a Sunday Timesnál 1,48 dollárt kóstál majd az egynapos, 3 dollárt az egyhetes hozzáférés. Tavasszal vezető showbiz-szaklapok - Variety, Screen International - is beszüntették netes ingyenességüket; a Reuters még idén, a New York Times jövőre vált fizetős üzemmódra.

Napilapmentő e-olvasók?

Az ENSZ adatai szerint idén 6,8 milliárdra duzzad a Föld lakossága, s a mobiltelefonnal rendelkezők száma eléri az 5 milliárdot. Jelenleg az emberiség 80 százalékát fedi le mobilhálózat, az internetet mobilokon és laptopokon keresztül látogatók száma már elérte az egymilliárdot.

Technológiai guruk úgy látják, hogy a komputerekétől eltérő a „fizetési pszichológiája" a mobileszközöknek, az okostelefonoknak (BlackBerry, iPhone), a táblagépeknek (iPad) és a különféle e-olvasó készülékeknek (az Amazon-féle Kindle, Sony Reader, Plastic Logic). Az ilyen mobileszközökön a tartalom-hozzáférés aktusába könnyebb bevinni a fizetés elemét. Ha a mobilokra pénzért letöltött csengőmelódiákra, emelt díjas SMS-szolgáltatásokra, a 6 milliárd dolláros forgalmat termelő iTunes-zenebazárra, az alkalmazásokat árusító Apple App Store tavalyi 1,4 milliárdos bevételére vagy az on-line játékok és virtuális világok 30-150 millió dollár közötti bevételeire gondolunk, igazuk van a szakértőknek. Ezek a pénzek mind néhány dolláros fizetésekből jöttek össze. A szórakozásra tehát hajlandók áldozni a felhasználók, de vajon érvényesíthető a koncepció a netes olvasás és tájékozódás terén is?

Az Esquire és más magazinok 2,99 dollárért kínálják egy-egy lapszámukat az Apple ketyeréin keresztül. Az amerikai GQ decemberi számát hétezren töltötték le, a januárit kétszer ennyien. Az Apple iPhone-os újsághozzáférésnél megengedte, hogy a lapkiadók maguk szabják meg a tartalomszolgáltatás tarifáit. A magazinkiadók azzal az előnnyel jönnek a digitális játszmába, hogy rendszerint kiterjedt adatbázisokat halmoztak fel előfizetőikről és azok vásárlási szokásairól, s az Apple igyekszik úgy szerződni a lapokkal, hogy ezeket az adatokat megszerezhesse, mert az iTunes tranzakcióinál állítólag sem a hitelkártya számát, sem a vevő nevét nem kapja meg a cég.

Mi lesz a jövő újságaiban?

A sajtóműfajok is radikálisan átalakulnak, fontosságuk is átrendeződik. A hírszolgáltatásban már megfigyelhető, hogy egyre több kisméretű, specializált hírügynökség anyagai kapnak helyet nagy országos lapokban. A belsős tudósítói gárdák leépítésével az újságírás kiszervezése indult be. Az amatőrök is betörnek a fősodorba. 300 népszerű blog szövegét és fotóanyagát gyűjti össze napilapformában a Printed Blog. A Chicagóban és San Franciscóban kiadott ingyenes lap minden kerületben külön kiadással, helyi hirdetésekkel jelenik meg naponta kétszer, amelyre on-line értékesíti a reklámfelületeket, hirdetésszervezők nélkül. Számításaik szerint ebben a konstrukcióban 750-1500 dollárnyi profit lehetősége van hetente.

Verhetetlennek hitt tartalommodellek dőlnek meg: a veszteséges Newsweek réteglapként pozícionálja magát, hogy megőrizze 1,2 milliós létszámú, tehetős olvasóközönségét, s a teljes heti híranyag kötelező elemzésével és kommentálásával szakítva az exkluzívabb oknyomozó anyagok és a markánsabb véleményeket hangoztató cikkek közlésére vált. Rövidülnek a sajtóműfajok: az esszéből szerkesztői glossza lesz, ezek viszont blogbejegyzésekké alakulnak, amik pedig tömör Twitter-beszólásokká. A Google News olvasóinak fele már csak átfutja a főcímeket, így az agyuk is „átdrótozódik", másfajta ingerületátviteli kapcsolatok aktivizálódnak. Szakértők szerint a holnap sajtóorgánumát a Huffington Post testesíti meg: van benne egy kis kommentár meg életmódtanács, linkek más hírportálokhoz és némi saját tudósítás.

De az izgalmas formai és tartalmi átalakulások ellenére sem tudja senki megmondani, hogy fellendül-e újra a nyomtatott sajtó, vagy dinoszauruszként az utolsókat rúgja az on-line kommunikáció korában. Szociológusok szerint a fragmentálódó médiatérképen a legnagyobb veszély az, hogy mindenki a saját politikai elveinek és világnézetének tetsző médiumot „fogyaszt", amivel megszűnik az ideák, nézőpontok inspirálóan ható áramlása a társadalom egész keresztmetszetén. Az önigazoló hírfogyasztás eredménye: fanatizálódás és radikalizálódás.

Válságjelenségek
● 2000 óta 6 millióval csökkent az amerikai napilapok példányszáma, ennek 70 százalékát lapmegszűnések okozták. A világban további egymillióval lett kevesebb a sajtó összpéldányszáma.
● Az internet térnyerésével globálisan 40 százalékról 14 százalékra mérséklődött a printmédia részesedése a reklámtortában. A készpénzhiányos időkben barterrel próbálkoznak a piaci szereplők, a brit sajtó hirdetéseinek 5,6 százalékát csereberével árusították tavaly.
● A Los Angeles Times odáig ment a hirdetők kiszolgálásában, hogy címlapján szerkesztőségi cikknek látszó hirdetést közölt. Az eset nagy felhördülést keltett.
● A Google 2009 januárjában abbahagyta 800 nyomtatott sajtótermék hirdetési felületeinek értékesítését.
● Franciaországban a L’Equipe című sportlapot leszámítva mindegyik napilap veszteséges. A kormány dobott mentőövet: adókedvezményt kínált, és hirdetései volumenét megduplázva évi 362 millió dollárral segíti a lapkiadást, amit sokan a lapok lekenyerezésének tekintenek.
● Csökkennek a hírszerkesztőségek és tudósítói gárdák (elbocsátási hullám), visszaszorul az alapos oknyomozó újságírás.
● Rivális hírlapok fognak össze, hogy saját nyomda közös használatával megosszák nyomtatási költségeiket.
● Napilapok költöztek internetre, vagy ritkították kiadásaikat a hét bizonyos napjaira.
● Csődhullám: 2009. január: Minneapolis Star Tribune; február: Philadelphia Daily News; nyár: a Los Angeles Timest kiadó Chicago Tribune Co.; augusztus: Reader’s Digest (2,2 milliárdnyi tartozás).
● Idehaza a multik 2010-es médiatervezésében javarészt kihúzták a printlapokat.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo