A globális nyugdíjvagyont a Global SWF 2025. januári adatai alapján vizsgálták. Az állami nyugdíjprogramok nyugdíj- és rokkantsági ellátást nyújtanak a munkavállalóknak, és az állami szektor törvényei szabályozzák.
Ezek jellemzően meghatározott juttatási (DB) tervekként épülnek fel, ami azt jelenti, hogy a munkavállalók kötelező befizetéseik után, nyugdíjba vonulásukat követően életük hátralévő részében havi juttatásokat kapnak.
A juttatásokat egy képlet határozza meg, amely jellemzően a legtöbbet kereső munkaévek átlagfizetésének százaléka.
Az Egyesült Államok rendelkezik a világon a legtöbb nyugdíjvagyonnal, a világ legnagyobb nyugdíjalapja viszont Japáné.
A japán kormány által 2006-ban alapított állami nyugdíjbefektetési alap (GPIF) az ország nyugdíjrendszer-reformjának legújabb terméke.
A GPIF a részvények és kötvények 50/50 arányú keverékébe fektet be. Ezen összetevők mindegyike egyenlően oszlik meg a hazai és a nemzetközi értékpapírok között.
Az Egyesült Államok legnagyobb nyugdíjalapjai
Amerika legnagyobb állami nyugdíja a Federal Retirement Thrift Investment Board (FRTIB), a California Public Employees’ Retirement System és a California State Teachers Retirement System.
Az FRTIB kezeli a megtakarítási terveket, amely a szövetségi alkalmazottak széles körére terjed ki, beleértve a postai szolgálatot, a kongresszust és a katonaságot.
Az utóbbi kettő kaliforniai székhelyű nyugdíjprogram, amelynek célja, hogy juttatásokat nyújtson a közszféra alkalmazottainak.
A nyugdíjakat felelősségteljesen kell befektetni annak biztosítása érdekében, hogy elegendő vagyon legyen a tagi juttatások kifizetéséhez.