Gyulai Krisztina, közgazdász, az INCON-Logistic Kft. alapító-ügyvezetője, a precíziós szállítmányozás szakértőjének véleménycikke.
Globalizációs környezetben élünk, ami azt jelenti, hogy nyitott országként a boltok polcain szinte minden ország terméke fellelhető. Nem forintban kereskedő világgazdaságról beszélve az árfolyam nagy hatással van a mindennapi termékek beszerzésénél, illetve a határokon túlnyúló szolgáltatások beszerzésénél is.
Hánykolódva a globalizáció tengerén
Rengeteg termékimport érkezik Távol-Keletről, ahol kifejezetten dollárban kereskednek, illetve az unióból is sok termék jön, ahonnan pedig euróban szerezzük be a termékek zömét. Az eurós beszerzéseknél, a dollár-beszerzéseknél, de a más fizetőeszközön beszerzett termékeknél is jelentős, körülbelül 15-20 százalékos az árfolyamgyengülés az elmúlt fél évhez viszonyítva. Ez természetesen a termékek áraiban megjelenik.
Az árfolyamot alakítani egy olyan kis nyitott országban, mint Magyarország, nehéz. A forint nem világpénz, a tőkebefektetők könnyebben meg tudják „támadni”, azaz adott körülmények esetén a forint ellen spekulatív támadást indíthatnak. Ha úgy érzik, hogy a magyarországi gazdasági vagy befektetési környezet romlik, és nem éri meg befektetni, akkor elvonják a forintbefektetéseiket. A piacon ez azt jelenti, hogy forintot fognak értékesíteni más deviza ellenében, ami a forint iránti keresletet csökkenti, így a forint árfolyama esni fog.
Magyarországon jelen pillanatban a jegybank kamatemeléssel próbálkozik. A hétköznapi ember számára ez figyelmeztető kell, hogy legyen, hiszen nagyon sok háztartásnak vannak hitelei. A hitelek – különösen, ha kamatai nem rögzítettek – a most már akár heti jellegű jegybanki kamatemelések hatására drágábbá válnak, a hitel törlesztőrészletei növekednek. Tehát nem elég, hogy gyengül a forint vásárlóereje, hanem az árfolyam hatásaként a növekvő kamatkörnyezetben a hiteltörlesztésünk is növekedni fog.
(Ár)sapkával árral szemben?
Jelen körülmények között jó, ha egy család megtervezi a háztartáson belüli költségvetését. Meghatározza, hogy az adott évben a nyaralásra mennyi forintot tud költeni (hiszen Magyarországon az emberek nagy része forintban kapja a fizetését). De a tervezéskori forint összeg napról napra egyre kevesebb eurót, dollárt ér. Mit tehet ilyenkor? Elmegy például tíz nap helyett hét napra, mert azt még ki tudja fizetni. Könnyen előfordulhat, hogy holnap a forint árfolyama tíz forinttal gyengül az euróhoz képest, és mire elkezdődik a nyaralás, már semmit nem mer venni, mert nincs rá keret…
Hazánkban is sok családnak van autója, amit tankolni kell. Az üzemanyag világpiaci ára sem forintban képződik, hanem dollárban van meghatározva. Így aki nem hatósági áron tankol, az napról napra, a forint gyengülésével párhuzamosan szintén többet fizet, pláne külföldön.