A tanácskozás után Bajnai Gordon újságíróknak elmondta, hogy a fórum közel fél éves működésének egyik eredményeként könnyítettek a bürokratikus terheken: új közbeszerzési, új közigazgatási eljárási törvény született. A polgári törvénykönyvbe beemelték azt, hogy 2009 júliusától a kormányzati és önkormányzati szerveknek, intézményeknek késedelmes fizetés esetén kötelező kamatot fizetniük.
Az új közigazgatási eljárási törvény eredményeként például a telephely létesítésnél a szakhatósági eljárások száma 25 százalékkal csökken.
Sok-sok milliárd a finanszírozásra
A fórum fő témája a gazdasági válság, és az ezzel kapcsolatos kormányzati intézkedések áttekintése volt. A vállalkozások által már, illetve január elsejétől igénybe vehető finanszírozási forrás nettó 700-800 milliárd forint - közölte Bajnai Gordon. A kereskedelmi bankoknál már elérhető a kis- és középvállalkozások számára az Új Magyarország Beruházási Hitel, ami 100 millió forintig 9 százalék alatti kamattal vehető fel. Az Új Magyarország Hitelgarancia szintén kis- és középvállalkozásoknak biztosít állami garanciát 100 millió forint hitelösszegit a hitel 80 százalékéra azért, hogy a bankok hajlandóak legyen finanszírozni a vállalkozásokat.
Januártól él a forgóeszközhitel, amire 100 milliárd forint áll rendelkezésre. Szintén a jövő év elejétől duplájára, 450 milliárd forinttal 900 milliárd forintra emelik meg a Garantiqa Zrt. által nyújtható garanciát.
Ne csak 250 ezerig lehessen kézpénzzel fizetni
A gazdasági egyeztető fórumon a vállalkozók érdekképviselői sürgették a kormányzatot, hogy biztosítson előnyt azoknak a kereskedelmi bankoknak, amelyek hajlandóak a vállalkozásokat finanszírozni - mondta Futó Péter, a GEF társelnöke, a MGYOSZ elnöke. Bajnai Gordon válasza szerint erre vannak technikák: többek között Franciaországban is hasonló előírások vannak, hiszen a támogatott forrás-kihelyezések bizonyos hányadát kis- és középvállalkozásoknak kell adni. A miniszter elmondta azt is, hogy a kereskedelmi bankok a forrásokat csak a kihelyezés ütemében kapják meg.
Futó Péter közölte, hogy a vállalkozók javasolják azt, hogy a vállalkozások között - a válság idejére - függesszék fel a 250 ezer forintos készpénzfizetési korlátot. A bankokhoz hasonlóan a vállalkozók között is olyan mértékű a bizalmatlanság, hogy áruszállítást tagadnak meg készpénzfizetés nélkül - tette hozzá.
A vállalkozók érdekképviselői elégedetten vették tudomásul - mondta Futó Péter -, hogy a kormánynak sikerült elérni azt, hogy az európai uniós pénzek felhasználásánál az előfinanszírozási arányt 40 százalékra emelték.