Ha a beszállítók bizakodnak

KKV-jóslatot közöl az Ecostat: ebben az évtizedben reálisan lassú és fokozatos adócsökkentések várhatók, míg az adóreform csak 2009-től.

Az Ecostat kis- és középvállalati konjunktúra indexe 2007 márciusában kismértékben növekedett, értéke 43,6 százalék. A hazai vállalatok bizalmi trendje a tavaly ősszel mért legalacsonyabb szint után fél éve lassú ütemben emelkedik. Az üzleti várakozásokat számszerűsítő mutatók értéke szeptember óta viszonylag szűk sávban, 40 és 44 százalék között ingadozik, tendenciájában fokozatosan javul. A bizalmi felmérések eredményei a kis-és középvállalatok mértéktartóan erősödő üzleti várakozásait jelzik.

Az idei második és harmadik negyedévre a nemzetgazdaság javuló kilátásaiban bízik a vállalatok egynegyede, a pesszimista várakozások aránya 46 százalék, ez február óta nem változott. Saját vállalkozásuk rövid távú fejlődési lehetőségeit javulónak ítéli a cégek egyötöde, rosszabbodónak 38 százalékuk. A KKV-k üzleti várakozásainak tendenciája kismértékű bizalomerősödésre utal. A cégek egynegyede nem számol teljesítménye növelésével a következő fél évben. A pozitív és negatív előrejelzések megoszlása ingadozó a belső kereslet bizonytalansága miatt. A piaci pozícióit veszélyeztető verseny kialakulásától a vállalatok egynegyede tart, új, erős versenytárs megjelenésével viszont minden második cég számol. A beszállítói lehetőség megítélése január óta javul. Akkor a cégek 24, februárban 29, márciusban 35 százaléka bízott alvállalkozói megbízás elnyerésében.

A hazai kis- és középvállalatok 2007 márciusában szigorodó termelési feltételekkel számolnak. Az államháztartás egyensúlyának helyreállítását célzó megszorítások az év egészében éreztetik hatásukat, a könnyítést jelentő adóreform viszont legkorábban 2009-től várható. Ebben az évtizedben reálisan lassú és fokozatos adócsökkentések várhatók. A KKV szektor tevékenységének bővítését alapvetően a belföldi kereslet elégtelensége mérsékli. A gazdasági környezet kiszámíthatatlansága szintén zavaró tényező, amely a beruházásokat vetheti vissza. A februárinál jóval negatívabb megítélést kapott a felduzzadt adminisztráció és a cégek eszközparkjának elavult műszaki színvonala. A saját előállítású készletek szinten tartását a cégek 70 százaléka, növelését 9 százalékuk tervezi. Az alapanyagok és félkész-termékek csoportjában készletcsökkentést tervező cégek köre tartósan 22 százalék körüli, vásárolt készleteit a cégek 10 százalék szándékozik növelni.  A lakosság fizetőképes kereslete idén nem bővül, így a belföldi értékesítés megítélése kedvezőtlen. Hazai piaci lehetőségei változatlanságát feltételezi a cégek 60 százaléka, értékesítése bővítésében 13 százalékuk reménykedik. A külföldi piacok stabilitásával számol a KKV-k háromnegyede, értékesítési helyzete javulását a vállalatcsoport 17 százaléka várja.

Az idén a mérsékelten növekvő gazdasági környezetben a vállalkozások jövedelmezősége és tőkeellátottsága érdemben nem változik. A cégek piaci helyzetét, értékesítési lehetőségét a kereslet visszaesése szűkíti, eredményességüket rontják a növekvő adó-és járulékterhek. Az alultőkésített kisvállalkozásokat hátrányosan érinti a romló fizetési morál. A kormányzat konszolidációs lehetőségei e téren behatároltak. A KKV szektorban a cégek 39 százalékának pénzügyi helyzete fél éven belül nem fog megváltozni, fizetési nehézségek előfordulását 41 százalékuk vélelmezi. Átmeneti tőkehiány esetén a legtöbb vállalkozás fejlesztései elhalasztását, pénzintézeti hitel felvételét tenné megfontolás tárgyává.

Tavaly a hazai gazdaság teljesítménye 3,9 százalékkal nőtt, a beruházások viszont két százalékkal csökkentek az előző évihez képest. Az állami támogatások szükségszerű korlátozása hátrányosan érintette a gazdálkodó szervezetek számára biztosított kedvezményes fejlesztési hitelkonstrukciókat, a beruházási célra fordítható tőkejuttatások összegét. A vállalkozói fejlesztések ütemmérséklődésében szerepet játszott a bizonytalan gazdasági környezet és a lakosság gyengébb vásárlókedve. A márciusi előrejelzések alapján hat hónapon belül a cégek 37 százaléka kíván beruházni. A fejlesztési elkötelezettség tendenciája tartósan 35-45 százalék között változik. A vállalkozások megítélése szerint fejlesztési ambícióikat a kevésbé kiszámítható jövő és a szűk belföldi piac akadályozza. A termelési háttér a cégek 45 százalékánál megfelelő, felesleg kapacitás 53 százalékuknál lelhető fel.

Véleményvezér

Elszabadultak a Magyar Posta árai

Elszabadultak a Magyar Posta árai 

Ez most nem finom.
Nem sikerült az első versenyképességi vizsgája Magyarországnak

Nem sikerült az első versenyképességi vizsgája Magyarországnak 

Az egykori magyar sikerágazat rosszul teljesít.
Szlovákiába érdemes menni élelmiszert vásárolni, a mélybe vitték az ÁFA-t

Szlovákiába érdemes menni élelmiszert vásárolni, a mélybe vitték az ÁFA-t 

Lassan bármerre megyünk kisebb árakkal találkozunk, mint itthon.
Hadházy Ákos megtalálta Orbán Viktort

Hadházy Ákos megtalálta Orbán Viktort 

Reméljük lesz indiai szelfi is.
Megvan az új lengyel minimálbér, alulmaradtunk

Megvan az új lengyel minimálbér, alulmaradtunk 

Hol van már a Magyarország jobban teljesít szlogen?


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo